
Mit tehetsz az ünnepi étkezések okozta gyomorpuffadás ellen?
Természetesen a legegyszerűbb válasz erre a megelőzés lenne és az, hogy együnk mértékkel, kímélő ételeket az ünnepek alatt is. Azonban valljuk be: ez szinte lehetetlen küldetés. Ugyanis nincs karácsony sok bejgli, töltött káposzta és rántott hús nélkül. De mit tegyünk, ha az ünnepek végére feszítő gyomorpuffadás jelentkezik a véges számú étkezések miatt?
Szerencsére több házi praktika is van, amikkel megszüntethetjük a feszítő érzést a hasunkban. Ezeken kívül természetesen megpróbálhatunk gyógyszertárban is vásárolni gyomorpuffadásra való vény nélkül kapható csodaszereket, azonban azoknak, akik a természetes orvoslásban hisznek, íme néhány egyszerű, otthoni tipp.
Édeskömény
Van egy fűszernövény, amely puffadások és emésztési zavarok esetén igen jól funkcionál és ez nem más, mint az édeskömény. Gyomorproblémák esetén az édesköményt teaként fogyasszuk.
Elkészítési javaslat:
Egy kávéskanálnyi édeskömény magot főzzünk pár percig gyenge lángon, majd szűrjük le. A főzetet érdemes kortyonként fogyasztani, a gőzét pedig lélegezzük be illóolaj tartalma miatt.
Ánizstea
Az ánizst elsősorban emésztési problémáknál alkalmazzák és édeskés ízének köszönhetően a gyerekek is előszeretettel fogyasztják. Illóolajai nyákoldó, görcsoldó és immunerősítő hatásúak is.
Az egyik legjobb megoldást talán ez az ital nyújthatja, ugyanis a hasban keletkezett görcsöket szinte azonnal feloldja, ezzel együtt a puffadást is és az epeműködését is elősegíti.
Elkészítési javaslat:
Tegyünk egy teáskanál zúzott ánizst egy csészébe, majd forró vízzel öntsük fel. Hagyjuk körülbelül 10-15 percig lefedve állni, majd szűrjük le. Este és reggel is fogyaszthatjuk hosszasan fennálló panaszok esetén.
Mit tehetsz még?
Hosszú ideig fennálló panaszok esetén mindenképp érdemes háziorvosunkat felkeresni. Ha egyértelműen csak az ünnepi étkezések készítették ki az emésztésünket, akkor a fent felsorolt praktikákon kívül vásárolhatunk gyomorproblémákra gyógyszer patikában is, melyek nem receptkötelesek.
Ezen kívül az ünnepi időszak után érdemes tartani egy tisztítókúrát. Kerüljük a nehéz ételeket és italokat. Ne igyunk alkoholt, szénsavas üdítőket és fogyasszunk minél több zöldséget, gyümölcsöt.
Az étkezésen túl sétáljunk és mozogjunk minél többet, lehetőleg a friss levegőn.
Nyitókép: Shutterstock