Akár 200 százalékkal is nőhet az összes pollen mennyisége hamarosan
Egy új tanulmány szerint az Egyesült Államokban ebben az évszázadban akár 200 százalékkal is nőhet az összes pollen mennyisége, ha a világ továbbra is nagy ütemben termeli a járművekből, erőművekből és más forrásokból származó szén-dioxid-kibocsátást. A pollenszezon általában 40 nappal korábban kezdődik tavasszal, és 19 nappal tovább tart majd, mint ma, ha ez a forgatókönyv érvényesül, írja a Hamu és Gyémánt.
Légkörkutatók azt tanulmányozták, hogy a légkör és az éghajlat hogyan hat a fákra és a növényekre. A tanulmány abban különbözik a többi hasonló kutatástól, hogy a 15 különböző vizsgált pollenfajtát külön vizsgálták és nem egyformán kezelték.
Míg a legtöbb tanulmány a pollenekre összpontosít, addig ezúttal több mint egy tucat különböző fű- és fafajtára, valamint arra összpontosítottak, hogy a pollenjük hogyan befolyásolja majd az Egyesült Államok különböző régióit.
Például kimutatták, hogy az olyan fajok, mint a tölgy és a ciprus az északkeleti országrészben fogják a legnagyobb növekedést okozni, de az allergének mennyisége szinte mindenhol emelkedni fog, ami az emberi egészségre és a gazdaságra is hatással lesz.
A szezonális allergiák az amerikai lakosság mintegy 30 százalékát érintik már most egyébként, és az egészségügyi költségektől kezdve a kiesett munkanapokig gazdasági következményekkel járnak.
A fűfélék és növények által termelt porszerű szemcsék, vagyis a pollenek tartalmazzák a növény szaporodásához szükséges hímivarú genetikai anyagot. Az, hogy mennyi virágpor termelődik, a növény növekedésétől függ. A globális hőmérséklet emelkedése sok területen fokozza a növények növekedését, ami viszont hatással lesz a pollentermelésre. A hőmérséklet azonban csak egy része az egyenletnek, a jövőbeni pollenszaporulat nagyobb hajtóereje a növekvő szén-dioxid-kibocsátás lesz.
A magasabb hőmérséklet meghosszabbítja a vegetációs időszakot, így a növényeknek több idejük lesz a pollenkibocsátásra és a szaporodásra. A szén-dioxid eközben elősegíti a fotoszintézist, így a növények nagyobbra nőhetnek és több virágport termelhetnek. A szén-dioxid szintje sokkal nagyobb hatással lehet a jövőben a pollenszaporodásra, mint a hőmérséklet.
Ha már a puszta gondolattól is kalapál a fejed, van néhány jó hírünk is, legalábbis arra vonatkozóan, hogy előre tudjad, mikor jönnek a pollenhullámok. Azon dolgoznak ugyanis a kutatók, hogy a tanulmány modelljét felhasználva pontosabb helyi pollenelőrejelzéseket dolgozzanak ki.
Nyitókép: Shutterstock / Werner Rebel