Anyuka a gyerekével ül a vízparton

Így alakíthatsz ki megbonthatatlan köteléket a gyermekeddel

Ki ne szeretne mély és minőségi kapcsolatot gyermekével? Szerencsére vannak olyan eszközök, melyekkel tehetünk a jobb családi kapcsolatért.


Azt már bizonyára hallottad és tudod, hogy a hatékony és nyílt kommunikáció létfontosságú az erős szülő-gyermek kapcsolathoz. Ez magába foglalja az interakciók mennyiségét és minőségét is. Ez alapvető szerepet játszik a szülők és a gyermekek közötti kötelék erősítésében. De mivel tudjuk még tovább mélyíteni és megbonthatatlanná tenni a kapcsolatunkat gyermekünkkel?

Íme néhány dolog, amit érdemes szem előtt tartanunk a gyermekünkkel való kommunikáció során annak érdekében, hogy mély kapcsolatot ápoljunk velük.

1. Kiegyensúlyozott hétköznapok

Egy korábban a Journal of Family Psychology című folyóiratában megjelent tanulmányból kidderült, hogy a káosz uralta háztartások rengeteg nehézséget és kihívást tartogatnak a gyermekekkel folytatott minőségi beszélgetések kialakításában.

„A kaotikus otthoni környezetben való élet, kimerítheti a szülőket, ami megnehezíti számukra, hogy a nap folyamán fogékonyak legyenek a mély és tartalmas beszélgetésekre a gyerekekkel”

– magyarázza a tanulmány vezető szerzője, Jackie Nelson pszichológus.

A kutatás kihangsúlyozza, hogy roppant fontos a következetesség és a rutin bevezetése a családi környezetben. Ez segíti elő ugyanis a könnyed és gyümölcsöző beszélgetéseket, végül pedig a tartalmas, mély kapcsolatot a gyerekekkel.

2. Közös étkezések

Fontos, hogy tudatosan teremtsünk naponta időt a minőségi beszélgetésekre. Lehet ez akár egy hetente ismétlődő kijelölt családi nap, vagy családi étkezés. Ezen stratégiák stabil és kiszámítható családi környezetet teremtenek, ami bizonyítottan elősegíti a hatékony kommunikációt és erősíti a szülő-gyermek köteléket.

3. Éreztesd, hogy benned bízhat a gyermeked

A British Journal of Developmental Psychology című szakfolyóiratban 2015-ben megjelent tanulmány szerint a gyerekek már óvodás korukban elkezdenek aggódni azon, hogy hogyan meséljenek el pozitív és negatív történéseket az életükből.

A nyílt kommunikációhoz azonban a szülőnek biztonságos teret kell nyújtania, melyben a bizalmat és a türelmet gyakorolja, tartózkodva az impulzív reakciótól. Ez a visszafogottság nem csak a bizalmat erősíti a családban, de a gyerekek előtt is megnyitja az utat a nyílt kommunikáció felé.

Nyitókép: Getty

(Psychology Today)