Ezt a 6 összetevőt kerüld, ha érzékeny a bőröd
A bőrápolók vásárlása nagyobb kihívást jelent az érzékeny bőrűek számára, mivel bizonyos összetevők könnyen irritációhoz vezethetnek. Az érzékeny bőrűek számára megkönnyítheti a bőrápolási navigációt, ha tudják, mit ne használjanak. Ezeket gyűjtöttük össze alább.
Az érzékeny bőr olyan bőrtípusok gyűjtőfogalma, amelyek reakcióképesebbek és érzékenyebbek a környezetből, a bőrápolási termékekből, a táplálkozásból és az életmódból származó külső irritáló anyagokra. Az érzékeny bőr hajlamosabb az atópiás dermatitiszre és más bőrbetegségekre, valamint átmenetileg érzékennyé vált, és az irritáció jeleit mutatja a sérült bőrgát miatt. Ha tudjuk, hogy érzékeny a bőrünk, a hangsúlyt a bőr helyreállítására, az irritáció csillapítására és annak elkerülésére kell helyeznünk, ami a jövőben reakciót vált ki.
Különbség van azonban az érzékeny és az érzékenyített bőr között. Az érzékeny bőr az irritált vagy gyulladt bőr akut állapotának leírására használt kifejezés. Az érzékeny bőr gyakran szenzibilizálódik, de még azoknál is kialakulhat érzékeny bőr, akiknek nincs érzékeny bőrük, bizonyos külső tényezőkre, például környezeti stresszhatásokra, durva termékekre, túlzott hámlásra vagy csiszoló kezelésekre adott válaszként.
Az alábbiakban összegyűjtöttük az érzékeny bőrűek számára kerülendő összetevőket.
1. Illatok
Az illatanyagok érzékeny bőrre nem használhatók, mivel fokozhatják a bőrápolási termék élményét. Gyakran okoznak bőrirritációt, például allergiás kontakt dermatitiszt. Ha érzékeny a bőrünk, válasszunk illatanyagmentes termékeket. Az illatmentes termékeknek nem feltétlenül van érezhető szaguk, de tartalmazhatnak olyan összetevőket, amelyek elfedik azokat.
2. Alkohol
Számos bőrápoló termék tartalmaz alkoholt. Míg ezek egy része jótékony hatású lehet – például a kókusz- vagy pálmaolajból származó zsíros alkoholok táplálják a bőrt –, addig a bőrápoló termékekben található alkoholok legtöbbször éppen az ellenkezőjét teszik.
Ezek általában oldószerek, amelyeket gyakran tonikban és összehúzószerekben használnak, és segítenek a gyors szárító hatás elérésében, valamint abban, hogy más összetevők jobban behatoljanak a bőrbe. Az alkohol megfoszthatja a bőrt a természetes olajoktól és megzavarhatja a védőgátat, ami szárazsághoz és irritációhoz vezethet. Ehelyett használjunk hidratáló tonereket, amelyek olyan összetevőket tartalmaznak, mint a glicerin vagy a hialuronsav.
3. Szulfátok
A tisztítószerek gyakran tartalmaznak szulfátokat a habhatás létrehozásához. Bár ez kielégítő érzés lehet, a szulfátok gyakran többet ártanak, mint használnak. Bár általában hatékonyan távolítják el a szennyeződéseket és az olajat a bőrről, az érzékeny bőrűek számára a szulfátok túlságosan durvák lehetnek, szárazságot és irritációt okozhatnak, és megzavarhatják a bőr természetes barrierjét.
A két leggyakoribb összetevő, amelyet az összetevők listáján láthatsz, a nátrium-lauril-szulfát és a nátrium-lauret-szulfát. Vannak enyhébb tenzidek, mint például a nátrium-lauroil-glutamát és a nátrium-lauril-szulfoacetát, amelyek nemcsak kíméletesek, hanem biológiailag is jól lebomlanak. Mégis inkább a gyengéd, szulfátmentes tisztítószereket érdemes választani, amelyek olyan enyhe felületaktív anyagokat tartalmaznak, mint a kókuszamidopropil-betain.
4. Illóolajok
Az illóolajok sok esetben nyugtató hatásúak lehetnek, de a bőrön annál kevésbé. Az olyan illóolajok, mint például a teafaolaj és a levendulaolaj növényekből kivont természetes olajok, amelyeket gyakran aromás tulajdonságaik vagy bőrre gyakorolt jótékony hatásuk miatt használnak.
Bár azt állítják, hogy gyulladáscsökkentő és antimikrobiális előnyeik vannak, a legtöbbször a tisztított forma erős lehet, és irritációt, allergiás reakciókat válthat ki, vagy egyeseknél súlyosbíthatja az érzékenységet. Érdemes használat előtt foltpróbát tartani, mielőtt bármelyiket használnánk.
5. Benzoil-peroxid
A pattanásokra hajlamos bőrüeknek sokat segíthet a benzoil-peroxid, a szakértők szerint azonban óvatosan kell használni, hogy elkerüljük az irritációkat. Ha rosszul reagál a bőrünk a benzoil-peroxidra, a cink alapú termékek segíthetnek csökkenteni az irritációt és a kiütéseket.
6. Parabének
A parabének meghosszabbítják a bőrápoló termékek eltarthatósági idejét, és segítenek megelőzni a baktériumok vagy a penész elszaporodását. Nem meglepő módon azonban egy ilyen típusú összetevő nem mindig a legbőrbarátabb. Ha hajlamosak vagyunk az atópiás dermatitiszre, vagy olyan kapcsolódó problémával küzdünk, mint az ekcéma, a parabének irritálóak lehetnek. Ráadásul a parabéneket endokrin diszruptoroknak minősítik, mivel ösztrogént utánoznak, és befolyásolják a szervezet hormonális egyensúlyát.
(Byrdie)
Nyitókép: Shutterstock