Ha ezeket a mondatokat hallod, akkor érzelmi manipuláció áldozata vagy
A lelki, érzelmi zsarolásnak és manipulálásnak van egyfajta finomsága, amely megnehezíti a felismerését. Sokszor nem csak a kívülállók számára, hanem azokéra is, akik benne élnek a bántalmazó kapcsolatban. Szakértők azonban segítettek és felhívták a figyelmet az érzelmi manipuláció főbb jeleire.
Az érzelmi bántalmazásnak van egy olyan finomsága, amely megnehezíti a felismerését - nemcsak azok számára, akik kívülről nézik a kapcsolatot, hanem potenciálisan maguk az áldozatok számára is.
„Az érzelmi bántalmazás alattomos”
– mondta a HuffPostnak Sharie Stines terapeuta, aki a bántalmazásból való felépülésre szakosodott.
„A legtöbb esetben szinte láthatatlan. Gyakran úgy van kialakítva, hogy csak a célpont tudja, hogy bántalmazzák, és a felszínen a bántalmazó normálisnak tűnik.”
Az olyan viselkedésformák, mint a kritizálás, a sértegetés, a lekicsinylés, a vádaskodás, a fenyegetés, az elszigetelés és a szeretet vagy a pénz visszatartása mind az érzelmi bántalmazás formái lehetnek. A bántalmazók ezeket és más taktikákat arra használják, hogy leépítsék partnerük önbizalmát és függetlenségét, lehetővé téve számukra, hogy hatalmat és kontrollt szerezzenek a bántalmazott félen.
Felismerésük azonban roppant nehéz, ugyanis a legtöbb érzelmi bántalmazó kapcsolat nem így kezdődik. Sőt, jellemzően kezdetben szeretetteljesnek és gondoskodónak tűnhet a bántalmazó fél. Ez azonban csak a látszat és ahogyan előrehalad a kapcsolat, folyamatosan erősödik az érzelmi manipuláció is. Hogyan vehetjük ezt észre? Mik azok az intőmondatok, amik már a bántalmazás kezdeti időszakában is felfedik a bántalmazó felet? Lássuk ezeket!
„Túl érzékeny vagy.”
Az érzelmi bántalmazók a legtöbb esetben megpróbálják elhessegetni a jogos érzéseidet valami bántó dologgal kapcsolatban, amit tettek vagy mondtak. Például sértegetik a főztödet a barátaid előtt, de később nem hagyják érvényesülni az ezzel kapcsolatos rossz érzéseidet és azt állítják, hogy ez csak egy poén volt, amit te reagálsz túl. Ezzel rád hárítva a felelősséget.
„Ez eltereli a figyelmet a sértő viselkedésről. Ezzel érvényteleníti a jogos érzéseidet és szégyenérzetet kelt benned”
– mondta Stephanie Moulton Sarkis pszichoterapeuta.
„Miért csinálsz ebből ekkora ügyet?”
Az érzelmileg manipuláló partnerek figyelmen kívül hagyják az aktuálisan velük kapcsolatos problémát, és helyette visszafordítják azt rád. Tegyük fel, hogy a bántalmazó órákat késett és még csak nem is szólt, hogy ne várd időben. Ha ezt megjegyzed neki és nem bocsánatot kér, hanem azonnal visszaforgatja ezt rád, akkor érzelmileg manipulál. Egy érzelmileg bántalmazó ember nem fog bocsánatot kérni, azonnal átkeni a felelősséget rád és téged dorgál majd meg, amiért ekkora feneket kerítesz ennek a dolognak.
Az olyan megjegyzések, mint a: „Túl érzékeny vagy”vagy a „Mindig túlreagálod” azért hangzanak el, hogy az áldozatot elhallgattassák.
„Mindenki azt hiszi, hogy őrült vagy.”
Az érzelmileg zsaroló fél azon dolgozik, hogy meggyőzzön róla, hogy mások is azt gondolják, hogy mentálisan instabil és őrült vagy, ami majd még jobban megingatja az önbizalmadat. És ez a fő célja. Elhitetni veled, hogy egy szeretetre nem méltó, őrült ember vagy, aki hálás lehet, hogy egyáltalán még elviseli valaki az életben. Így egy idő után teljesen ki tudja sajátítani magának a bántalmazó fél a bántalmazottat. És egy ember minél elszigeteltebbnek érzi magát, annál kevésbé valószínű, hogy kilép a bántalmazó kapcsolatból.
Nyitókép: Shutterstock