egy lány fest a fadobozra

A kézműveskedés legalább olyan hasznos a mentális egészségünknek, mint a munka

Az új kutatások szerint a kézműveskedés legalább annyira jótékony hatással lehet a mentális egészségre, mint a munka.


Az eredmények szerint a kreatív tevékenységek végzése ugyanolyan jótékony hatással lehet az élettel való elégedettségre, mint a munka, az életkor és az egészségi állapot − állapította meg a tanulmány.

Az Anglia Ruskin Egyetem (ARU) tudósai szerint a kreativitás megfizethető lehetőségeihez való hozzáférés elősegítése nagyban hozzájárulhatna a lakosság mentális egészségéhez. Dr. Helen Keyes, az ARU pszichológiai és sporttudományi iskolájának vezetője elmondta:

A kézművesség és más művészeti tevékenységek jelentős hatást mutattak az emberek életérzésének megjóslásában. Sőt, a kézműveskedés hatása nagyobb volt, mint a munkavállalásé. A kézműveskedés nem csak a teljesítmény érzését adja, hanem az önkifejezés értelmes útja is. Ez nem mindig van így a foglalkoztatással.
Az ilyen tevékenységekkel való foglalkozás összefügg azzal, hogy az ember jobban érzi, hogy az életnek van értelme, nagyobb az élettel való elégedettség és a boldogság. A jóllétre gyakorolt hatások még akkor is jelen voltak, amikor olyan dolgokat is figyelembe vettünk, mint a foglalkoztatási státusz és a nélkülözés szintje. Úgy tűnik, hogy a kézművesség az élet ezen egyéb aspektusain túlmenően is pozitívan hozzájárulhat a jólléthez

− tette hozzá.

fest\u00e9kes kezek ecsettel

Fotó: Unsplash

A tudósok a brit kulturális, média- és sportminisztérium által évente végzett Taking Part felmérésből származó 7182 fős mintát elemeztek, hogy megvizsgálják, milyen hatása van az olyan kreatív tevékenységekben való részvételnek, mint a varrás vagy a festés. Az embereket arra kérték, hogy értékeljék boldogságukat, szorongásukat és az élettel való elégedettségüket, valamint hogy nyilatkozzanak arról, hogy érdemes-e élni. 37,4%-uk mondta, hogy az elmúlt tizenkét hónapban legalább egy kézműves tevékenységben vett részt.

A Frontiers in Public Health című folyóiratban közzétett tanulmány megállapította, hogy azok az emberek, akik részt vettek kézműves tevékenységekben, magasabb szintű boldogságról és életelégedettségről számoltak be, emellett erősebb volt bennük az az érzés is, hogy az életnek van értelme.

A tudósok figyelembe vették azokat a tényezőket, amelyekről már ismert, hogy befolyásolják a jóllét megélését, mint például a nem, az életkor, az egészségi állapot, a foglalkoztatási státusz és a nélkülözés szintje. Például a rosszabb egészségi állapot, a munkanélküliség és a magasabb nélkülözési szint mind összefüggésbe hozható az alacsonyabb jólléttel.

Forrás: The Independent

Nyitókép: Unsplash