Masszázspisztolyt használsz? Komoly kockázatai lehetnek
A nyaki részen soha nem szabad alkalmazni.
Egy TikTok-felhasználó számolt be nemrég arról a nyugtalanító élményről, amit azután élt át, hogy masszázspisztolyt használt a nyakán. A közösségi médiafelületen közzétett videóban Sophie Dolce elmondta, hogy nemrég élete legrosszabb görcsét tapasztalta a nyakán, melyet masszázspisztolyával akart enyhíteni. Az eszközzel a nyakát, a koponyaalapját, a vállát és a hátát masszírozta magas fokozaton, 30 percenként, reggel 8 és délután 5 óra között, mely átmenetileg segített enyhíteni a fájdalmát.
Később azonban a fájdalom nemhogy nem enyhült, hanem egyre rosszabb lett.
„A végén szuper fájdalmas, vörös, gyulladt lettem... mindenhol, ahol használtam”
– mondja a videóban Dolce.
Másnap reggel a fájdalom továbbra is fennállt, és a nő szokatlan csomót tapintott ki a nyakán, mellyel azonnal orvoshoz fordult. A szakember elmondta Dolce-nak, hogy soha ne használja a masszázspisztolyt a nyakán, mivel az megzavarhatja a véráramlást az agyba vezető területen. Dolce szerint lehet, hogy begyulladt a nyirokcsomója, mert olyan sokat használta az eszközt, de még elvégeztet néhány további vizsgálatot.
A Dolce posztja alatti kommentekben többen is elmondták, hogy vagy ők, vagy egy szerettük sztrókot vagy rohamot tapasztalt, miután a nyakukon használták masszázspisztolyt, és ez valóban kockázatot jelent. Ahogy Dolce a videójában említette, a nyak mindkét oldalán található egy-egy nyaki verőérpár, amelyeknek nagyon fontos feladata az oxigéndús vér szállítása a szívtől az agyba és a fej többi részébe.
Ryan Krzyzanowicz, a University at Buffalo atlétikai edzőképzésének igazgatója óva int az ütőterápia, például a masszázspisztoly használatától egy artéria felett.
A perkusszív eszközök általában gyors impulzusokat adnak rövid nyomáskitörésekben, egyenesen a szövetekbe. Tehát amikor közvetlenül a nyakunkon használunk egy ilyen eszközt, aggódni kezdünk az agy vérellátása miatt. Elméletileg az ütőhangszerek átmenetileg kiéheztethetik az agyat a véráramlásból, ami mini sztrókot vagy sztrók-szerű tüneteket okozhat.
A CPC Emergency Medicine című folyóiratban megjelent 2022-es esetről szóló jelentés egy 27 éves nő történetéről számol be, akinél a csigolyaartéria disszekciója – a sztrók egy lehetséges oka – alakult ki, miután legalább három héten keresztül kézi masszázspisztolyt használt a nyakán. Bár a sürgősségi osztályra fejfájás, nyaki fájdalom és fokozatosan romló szédülés tüneteivel menő nő kezelésre szorult, de végül felépült.
Előfordulhat, hogy a nyakon végzett masszázs pisztoly használata irritálhatja a nyirokcsomókat is ezen a területen. Ennek oka az, hogy a masszázspisztoly ütőereje a nyirokcsomót éri, és gyulladást okoz. Ez egy csomó kialakulását válthatja ki, amely egy bokaficam után tapasztalható duzzanathoz hasonlítható.
A masszázspisztoly használata általában biztonságos a nyakhoz vezető vállizmokon, csak magán a nyakon nem szabad alkalmazni. Ha azonban rendszeresen használjuk az eszközt, érdemes orvos vagy gyógytornász véleményét kérni arról, hogy hol és milyen gyakran alkalmazhatjuk azt, különösen akkor, ha sérülést ápolunk, könnyen zúzódnak a testrészeink, vagy vérzési rendellenességben, krónikus betegségben szenvedünk, esetleg tartósan fájdalmas problémás területtel küzdünk.
Más elkerülendő testrészek
A nyakon kívül érdemes kerülni a szemek körüli és fölötti, valamint a szív felett részt, a belső ágyékot és környékét, a térd mögötti közvetlen részt, és a különösen csontos területeket.
Az általános szabály szerint a masszázspisztolyt olyan területeken használjuk, amelyek szilárd izomzatúak, például a háton vagy a lábak és a karok fő izmain. Nem szabad puha területen használni.
(Glamour)
Nyitókép: Shutterstock