Ez a vitamin 50%-kal csökkenti a mentális egészségügyi problémákat
A világ népességének mintegy feléről feltételezik, hogy nem rendelkezik elegendő mennyiséggel ebből a vitaminból.
Az élet első két évében háromszoros adag D3-vitamin-pótlás mintegy 50 százalékkal csökkenti a későbbi mentális problémák kialakulásának esélyét, derül ki egy kísérletből.
Azok a csecsemők, akik napi 30 µg D-vitamint, az ajánlott adag háromszorosát kapták, 6-8 éves korukra csak feleannyira valószínűsítették, hogy internalizációs problémáik lesznek.
Internalizációs problémáknak nevezzük azokat a problémákat, amelyekkel a személy magába zárja a problémáit, beleértve a depressziót, a szorongást, a magányt és a visszahúzódást.
Dr. Samuel Sandboge, a tanulmány első szerzője elmondta, eredményeik arra utalnak, hogy az élet első éveiben a D3-vitamin nagyobb dózisú pótlása csökkentheti az internalizáló pszichiátriai tünetek kockázatát a késői óvodáskorban és a korai iskoláskorban.
A Finnországban végzett, véletlen besorolásos, kontrollált vizsgálatot az alacsony gyermekkori D-vitaminszint és a mentális problémák között talált összefüggés ihlette.
Közel 350 gyermek 2 hetes korától 2 éves koráig 10 µg vagy 30 µg D-vitamin adagot kapott. Az eredmények azt mutatták, hogy 6-8 éves korban a 10 µg-ot kapott gyermekek közel 12 százalékának jelentős internalizációs problémái voltak. A 30 µg-os csoportban azonban ez az arány 6 százalék alatt volt.
Az externalizációs problémák számában nem mutatkozott különbség. Az externalizáló zavarok közé tartozik az ADHD és a magatartászavar. Az élet későbbi szakaszában az externalizáló zavarok közé tartozik a kábítószerrel való visszaélés, az antiszociális személyiségzavarok, sőt a pszichopátia is.
Sandboge figyelmeztetett a tanulmány hátrányaira is.
„Az eredmények és azok lehetséges következményei érdekesek, de további kutatásokra van szükség az eredmények megerősítéséhez. Az eredmények értelmezésénél többek között figyelembe kell vennünk, hogy a pszichiátriai tüneteket csak a szülők által jelentett formában vizsgáltuk. Továbbá a vizsgálat résztvevői Finnországban élő, északi felmenőkkel rendelkező, jó D-vitamin-szinttel rendelkező gyermekek voltak.”
A világ lakosságának mintegy feléről feltételezik, hogy D-vitamin-hiányos, 10 százalékuk pedig hiányos.
A D-vitamin fontos szerepet játszik az agy fejlődésében.
Figyelemre méltó, hogy az autizmus és az ADHD arányának növekedése egy olyan időszakban történt, amikor a D-vitamin átlagos szintje jelentősen csökkent.
(PsyBlog)
Nyitókép: Shutterstock