Így hat az óraátállítás az emberi szervezetre fizikai és mentális szempontból
Minden évnek ebben az időszakában sokan bosszankodnak az egy órával kevesebb alvás miatt. Azonban az óraátállításnak nem csak a hangulatunkra, hanem a mentális és a fizikai egészségünkre is komoly hatásai vannak. Íme minden, amit tudni érdemes erről a témáról!
Mindenekelőtt beszéljünk az óraátállítás fizikai egészségre gyakorolt hatásairól! Az emberi szervezetnek van egy belső órája, mely bizonyos hormonok felszabadításával jelzi az alvási és az ébredési idő elérkezését. Ezt könnyen befolyásolhatja például az edzések és az étkezések időpontja, valamint a képernyők előtt töltött — vagyis leginkább a kék fénynek kitett — időmennyiség.
Ezt cirkadián ritmusnak nevezik, fő befolyásolója pedig a Nap. Akármelyik irányba is állítjuk az óráinkat, az rosszat tesz a megszokott alvási ritmusnak. Bebizonyították, hogy a megzavart alvás potenciálisan szív- és érrendszeri betegségek magasabb kockázatához vezet. Ezt egy egereken végzett tanulmány is alátámasztotta.
A 16 héten keresztül megfigyelt alanyok egyik felének normális alvási ciklust biztosítottak, a másik csoportnak viszont nem. A megzavart egereknél a kísérletek végére nagyobb artériás plakkok alakultak ki. Azt is érdemes megemlíteni, hogy a tavaszi időszámítás során elvesztett egy óra alvás a szívroham és a stroke megnövekedett számával is összefüggésbe hozható.
„Úgy tűnik, ez az eddigi legközvetlenebb bizonyítéka azoknak a molekuláris összefüggéseknek, amelyek a vér, illetve a szív- és érrendszeri kockázati tényezőket az alvás egészségével kapcsolják össze"
— mondták a kutatás hátterében álló szakértők.
Ezzel szemben a téli időszámítás kezdetén megnő az autóbalesetek száma. Az óraátállítás után jelentős százalékban megnövekedik az ilyen esetek száma.
A mentális egészségre gyakorolt hatások között meg lehet említeni a D-vitamin hiányát, ami rosszkedvet, nagyobb fáradtságot és akár csont- és izomfájdalmat is okozhat. Egyeseknél a rövidebb nappalok miatt szezonális érzelmi zavar is jelentkezhet, valamint általános lehangoltság és depresszió is.
Ezért van szükség az óraátállításra:
Kapcsolódó cikkünkből megtudhatod, hogyan lehet könnyebben átvészelni ezt a kellemetlen időszakot.
Nyitókép: Shutterstock
Forrás: Independent