
5 kiállítás Budapesten, amit egyszer mindenkinek látnia kell
A tavasz és a jó idő beköszöntével egyre szívesebben mozdulunk ki otthonról. Ha nem tudjuk, pontosan hogyan töltsük a szabadidőnket, de szívesen kulturálódnánk, mutatunk néhány izgalmas időszaki kiállítást a fővárosban, amelyeket nem szabad kihagyni az idei szezonban.
MS mester és kora
A késő középkori magyarországi festészet legkiválóbb, anonim alkotójaként tartják számon M S mestert. A budapesti Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria az esztergomi Keresztény Múzeummal együttműködésben idén monongrafikus kiállítást szentel a művész munkásságának és a selmecbányai Szent Katalin-templom általa készített egykori főoltárának. A tárlat egyik célja a leírás szerint a monumentális oltárépítmény részleges rekonstrukciója: szétbontása óta ugyanis most először lesz látható együtt a főoltárból fennmaradt hét táblakép és az egykori oltárszekrény két szobra, így benyomást kapunk arról, milyen lehetett eredeti pompájában.
Érdekesség, hogy a kiállítást egy átfogó kutatási projekt készítette elő, melynek fő célja a középkori mestert körülvevő művészeti miliő meghatározása volt. Az időszaki kiállítás 2025. április 9-től július 20-ig megtekinthető a Szépművészeti Múzeumban.
Az eseményről részletes információ ide kattintva elérhető.
Az élet művészete. Szecessziós plakátművészet és tárgykultúra Magyarországon (1895–1914)
A Magyar Nemzeti Galéria különleges kiállítása a magyar plakátművészet első aranykorát mutatja be, amely a 19. és 20. század fordulóján a szecessziós stílus jegyében bontakozott ki. A szecessziós plakátművészet és reklámgrafika remekművei mellett megidézi a korszak szecessziós tárgykultúráját is, könyveket, folyóiratokat, illetve iparművészeti tárgyakat, kerámiákat és bútorokat, összesen több mint kétszáz műtárgyat bemutatva. A tárlaton mintegy 120 plakát szerepel, olyan művészektől, mint Rippl-Rónai József, Vaszary János vagy Ferenczy Károly, illetve feltűnnek a plakátra szakosodott művészek is, mint Faragó Géza, Biró Mihály, Helbing Ferenc vagy Tuszkay Márton.
Mindemellett a plakátműfaj fejlődését és magyarországi kezdeteit nemzetközi kontextusban mutatja be, ahogy megfigyelhetjük a műfaj legnagyobbjainak, Alphonse Mucha, Gustav Klimt, Henri de Toulouse-Lautrec, Koloman Moser műveit is. Az időszaki kiállítás 2025. április 4-től október 5-ig látogatható.
Az eseményről részletes információ ide kattintva elérhető.
Ez már (művészet)történet. Válogatás a Ludwig Múzeum gyűjteményének legismertebb műveiből
Igazán izgalmas időszaki kiállítást mutat be a Ludwig Múzeum, aminek köszönhetően rengeteg egyedülálló művészeti alkotást tekinthetünk meg. A harmadik emeleti kiállítótérben mintegy 400 négyzetméteren helyet kapó tárlat során bemutatásra kerülnek a múzeum legismertebb műtárgyai, melyek a hatvanas évektől a nyolcvanas évekig adnak művészettörténeti áttekintést Peter és Irene Ludwig gyűjteményéről. Láthatók többek között Pablo Picasso festményei, az amerikai és európai pop art legnevesebb képviselői, beleértve Roy Lichtenstein és Andy Warhol munkái, a fotó- és hiperrealizmus kiemelkedő alakjainak alkotásai, továbbá egy válogatás a nyolcvanas évek „új vad” festészetéből és szobrászatából. Az időszaki kiállítás 2025. február 14-től június 29-ig látogatható.
Az eseményről részletes információ ide kattintva elérhető.
Valós és mesterséges identitások
A Kiscelli Múzeum legfrissebb időszaki kiállítása a portré területén belül vizsgálja a fotográfia és a mesterséges intelligencia lehetőségeit és kapcsolódási pontjait, bemutatva a hazai alkotók viszonyulását és alkotói praxisát a témát illetően. A tárlat leírása szerint a portréhoz és az emberábrázoláshoz való viszonyunk fotográfusként és befogadóként is folyamatosan változik, a mesterséges intelligencia megjelenése a képalkotási folyamatban egy újabb korszak kezdetét jelzi. A múzeumban bemutatásra kerülő alkotások tükrében pedig láthatjuk milyen különbségek, lehetőségek, állásfoglalások dominálnak a másfél évszázados fotográfiai hagyományok és a legújabb technológia ötvözésében. Az időszaki kiállítás 2025. április 29-től június 23-ig látogatható.
Az eseményről részletes információ ide kattintva érhető el.
Magyarország színezve
Rendkívül egyedi és izgalmas kiállítás tekinthető meg a Néprajzi Múzeumban, ugyanis egy olyan, Magyarországon eddig soha nem látott, különleges anyagot tár a közönség elé, amelyre nemrégiben bukkantak a kutatók: a tárlat az 1862-ben a londoni világkiállításon bemutatott, Magyarország korabeli tájegységein, településein készült népviseleti fényképsorozatot állítja középpontba. A korábban elveszettnek hitt Tiedge János fényképek a londoni Victoria & Albert Múzeum gyűjteményéből kölcsönzéssel érkeznek Budapestre, ehhez kapcsolódik egy, a Néprajzi Múzeumban őrzött másolati sorozat. A múzeum leírása szerint a képek több mint 160 év után lesznek láthatók Budapesten, bemutatva a készítés történetét is a szervezéstől a világkiállításig. Az időszaki kiállítás 2025. március 5-től szeptember 15-ig látogatható.
Az eseményről részletes információ ide kattintva érhető el.
Nyitókép: Shutterstock