Öt téves mítosz a történelemből, amit illene már tisztáznunk
1.
Ha Kleopátrára gondolunk, szinte egyből magunk előtt látjuk az ókori Egyiptomot, és természetesen így joggal gondolhatjuk, hogy észak-afrikai királynő maga is egyiptomi származású volt. Pedig az igazság nem ez, Kleopátra ugyanis az ókori Görögországban született, sőt egyenes ági leszármazottja volt Nagy Sándornak.
2.
Középiskolás éveink alatt, egy-egy rosszabbul sikerült dolgozat után bizonyára sokan nyugtattuk magunkat a következő mondatokkal:
„Einsteint is megbuktatták egyszer."
Az igazság viszont az, hogy a Nobel-díjas elméleti fizikusnak sosem kellett évet ismételnie, sőt a tudománnyal kapcsolatos tárgyakban kirívóan ügyes volt.
3.
Ha Ferdinánd Magellánra gondolunk, az dolog, ami eszünkbe jut, hogy ő volt az első felfedező, aki sikeresen körbehajózta a Földet. Bár a portugál származású kalandor valóban elindult a nagy útra, az igazság az, hogy a felénél életét vesztette.
4.
Napóleon-komplexusos – ezzel a jelzővel szoktuk illetve azokat az alacsonyabb férfiakat, akik kifejezetten erőszakosak. A név természetesen a francia császárra utal, hiszen ő maga is alacsony és erőszakos volt. Vagy mégsem? Bár utóbbiról kézzel fogható információnk nincsenek, egy biztos: Napóleon egyáltalán nem volt alacsony, sőt 168 centiméteres magasságával kifejezetten magasnak számított az 1700-as években.
5.
Ha Walt Disney, akkor Mickey egér. És bár jogosan gondolhatjuk, hogy a világ leghíresebb rajzfilmkészítője hívta életre a közel 100 éves mesefigurát, ez valójában nem igaz, az ikonikus karaktert ugyanis a cég vezető animátorának, Ub Iwerksnek köszönhetjük.