Amikor tabu volt az apás szülés – 6 történelmi tény a gyermekáldásról

Amikor tabu volt az apás szülés – 6 történelmi tény a gyermekáldásról

Ha visszatekintünk a szülés több ezeréves történelmére, megismerhetünk olyan érdekes tényeket, amelyek inkább furcsábbak, mint bensőségesek.


Az első babaköszöntők

Szülés előtt a királynékat megáldották. Miközben díszkísérettel végig vonultak azt utcákon, a nép jót kívánt neki. Ezután körülbelül egy hónapot töltöttek hálószobájukba zárva. Ezt a helyiséget pedig faliszőnyegekkel borították be, és sötétre és melegre alakították, hogy a méh környezetét imitálják.

A baba neme

Egészen a közelmúltig az emberek úgy hitték, hogy a baba nemét a születéskor (és nem a fogantatáskor!) határozzák meg. Így számos elmélet létezett arra vonatkozóan, hogyan lehet a baba nemét szabályozni. A nőket arra bíztatták, hogy a szülést megelőző hetekben maradjanak ágyban, ezzel növelve annak az esélyét, hogy fiú lesz.

Arisztotelész pedig azt az elméletet népszerűsítette, mely szerint a lánygyermekek rendellenességek következményei – a fiúk felsőbbrendűek, így ha egy lány született, az azért volt, mert valami „rosszul sült el".

Úgy vélte, nagyobb valószínűséggel születik fiú, ha a nemi aktusra akkor kerül sor, amikor a szél északról fúj, nem pedig délről, illetve hogy csak a „vastagabb" spermával rendelkező férfiak képesek hímivarsejteket produkálni.

Jó pár évszázaddal később az 1700-as években úgy vélték, hogy a férfi jobb heréje és a nő jobb petefészke felelős a fiúgyermekek születéséért, ezért az emberek néha eltávolíttatták a bal heréjüket vagy petefészküket.

Az áldott kloroform

Egy 1508-ból származó angol végrendelet szerint a nők ezüsttel és jázminnal varrott fűzőt viseltek, hogy enyhítsék a terhesség és a szülés okozta kellemetlenségeket. Az asszonyok szülés közben vallási tárgyakat tartottak a kezükben, borostyánt és más köveket tettek a testükre, illetve különleges ruhákba burkolóztak, hogy csökkentsék a fájdalmat.

Amikor Viktória királynő 1853-ban megszülte hatodik gyermekét, Lipót brit herceget, fájdalomcsillapítás céljából kloroformot lélegzett be egy kendőből. Később pedig így számolt be a nem mindennapi élményről:

az áldott kloroform... megnyugtató és mértéktelenül kellemes.

Ezzel pedig kezdetét vette a fájdalomcsillapítók iránti általános vágy a szülés alatt. A kloroformot széles körben használták orvosi beavatkozások, például amputációk során is. De kokaint is alkalmaztak a vajúdás során jelenkező kínzó fájdalmakra.

A nők a vajúdás alatt süteményt is sütöttek, amit nyögéses süteménynek neveztek: a finomság illatáról és a sütéssel járó munkáról úgy gondolták, hogy enyhíti a vajúdás kellemetlenségeit. De ezekben az időkben a sörivás is rendkívül népszerű volt.

Gyermek ágyi láz

Köztudott tény, hogy pár évszázaddal ezelőtt sok-sok nő halt meg szülés közben. Ezért gyakran végrendelkeztek, mielőtt vajúdni mentek. A bábák gyakran végeztek keresztelőket, mert a csecsemőhalandóság aránya olyan magas volt, hogy biztosítani akarták, hogy a kicsiket azonnal megkereszteljék. Sőt, még császármetszéseket is végeztek, de csak az anya halála után, a baba megmentésének reményében.

A 18. és 19. században a nők nagy számban hunytak el gyermekágyi lázban, a fertőzést elkapó nők halálozási aránya a becslések szerint akár 80% is lehetett.

Mi volt ennek az oka?

Néhányan otthon szültek, jó páran pedig kórházban. Az utóbbiak szülését orvosok kísérték figyelemmel, akik csak az 1850-es években kezdtek szakosodni az orvostudomány különböző területeire. Ez azt jelentette, hogy mindent beavatkozást egy adott ember végzett el – beleértve a műtéteket, a holttestek boncolását és a szüléseket is. Anélkül, hogy ezek között kezet mostak volna.

1846-ban Dr. Semmelweism Ignác volt az első, aki erre rájött, de senki sem hallgatott rá, sőt el is bocsátotték a munkahelyéről. De nyilvánvalóan neki volt igaza, és 1875-ben általánossá vált a műszerek sterilizálása és a rutinszerű kézmosás a kórházakban.

Terhességi teszt

A terhességi tesztek már régóta léteznek. Az első vizeletalapú terhességi tesztet az ókori Egyiptomban jegyezték fel i. e. 1350-ben. Az ókori nők néhány napig árpa- és búzamagokra vizeltek, és ha azok nőni kezdtek, az azt jelentette, hogy várandósak. Ha árpa nőtt, akkor fiúval volt terhes, ha pedig búza, akkor lánnyal.

Bábák és apás szülés

A bábák minden szülésnél jelen voltak. A szülést azonban kifejezetten női eseménynek tartották, ezért a férfiak csak az 1800-as években kezdtek el részt venni a szüléseken. De még ekkor is arra utasították őket, hogy ne nézzenek a vajúdó asszonyokra.