egy nő öleli a kutyáját

Tudtad? A kutyád tényleg megérzi, ha stresszes vagy − sőt, reagál is

Az ember és a kutya az antropológiai és DNS-bizonyítékok szerint 30 000 éve közeli társa egymásnak. Így logikus lenne, hogy szőrös kedvenceink képesek az emberi érzelmek bizonyos fokú értelmezésére, és olvasnak gazdájuk verbális és vizuális jelzéseiből. Korábbi kutatások kimutatták, hogy éles szaglásukkal még a stressz szagát is képesek érzékelni az emberi izzadságban.


A kutatók most azt találták, hogy a kutyák nemcsak a stresszt érzik − ebben az esetben a kortizol hormon magasabb szintjét −, hanem érzelmileg is reagálnak rá.

Arról már írtunk, hogy hogyan állapíthatod meg, ha a kedvenced boldog, kiegyensúlyozott, most az ellenkezőjével foglalkozunk. A Scientific Reports című tudományos folyóiratban nemrég közzétett egy új tanulmányt, melyhez az angliai Bristoli Egyetem tudósai 18 különböző fajtájú kutyát és gazdáikat vizsgálták. Tizenegy, a kutyákat nem ismerő önkéntest egy nyilvános beszédet és számolást tartalmazó stressztesztnek vetettek alá, miközben a hónalj izzadságukból mintákat gyűjtöttek egy ruhadarabra. Ezután az emberi résztvevők egy relaxációs gyakorlaton estek át, amelynek része volt egy természetfilm megtekintése babzsákfotelben, félhomályban, majd újabb izzadságmintákat vettek. Három önkéntestől szintén izzadságmintát vettek.

A résztvevő kutyákat három csoportba osztották, és a három önkéntes egyikétől származó izzadságmintát szagolták meg. Ezt megelőzően a kutyákat arra képezték ki, hogy tudják, hogy az egyik helyen lévő ételtálban jutalomfalat van, a másik helyen lévő tálban pedig nincs. A tesztelés során néha olyan tálakat helyeztek el a három „kétértelmű” hely egyikére, amelyek nem tartalmaztak jutalomfalatot. Az egyik tesztelés során, amikor a kutyák megszagolták egy stresszes önkéntes mintáját, összehasonlítva a minta nélküli kendő illatával, kisebb valószínűséggel közelítették meg a kétértelmű helyek egyikén lévő tálat, ami arra utal, hogy azt hitték, ez a tál nem tartalmaz jutalomfalatot. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a negatív kimenetelre való várakozás a kutyák rossz hangulatát tükrözi.

Az eredmények arra utalnak, hogy amikor a kutyák stresszes személyek közelében vannak, pesszimistábban állnak a bizonytalan helyzetekhez, míg a nyugodt szagú emberek közelsége nem jár ezzel a hatással

− mondja Zoe Parr-Cortes, a tanulmány vezető szerzője, a Bristoli Egyetem Állatorvosi Karának doktorandusza.

kutya fekszik a k\u00f6v\u00f6n

Fotó: Shutterstock

A kutyák megtanultak velünk élni, és evolúciójuk nagy része mellettünk zajlott. Az, hogy a falka egy másik tagjának stresszérzékelésére képesek voltak rákapcsolódni, valószínűleg azért volt előnyös, mert ez figyelmeztette őket egy olyan fenyegetésre, amelyet a csoport egy másik tagja már észlelt.

Az a tény, hogy a szag egy olyan személytől származott, aki ismeretlen volt a kutyák számára, a szaglás fontosságára utal, és arra, hogy az ilyen gyakorlati helyzetekben milyen hatással van az érzelmekre

− teszi hozzá Katherine A. Houpt, a Cornell Egyetem Állatorvosi Főiskolájának viselkedési orvostudományi professzor emeritusa. Houpt, aki nem vett részt az új tanulmányban, azt feltételezi, hogy a stressz szaga csökkenthette a kutyák éhségérzetét, mivel a szaglás köztudottan hatással van az étvágyra.

Lehet, hogy nem is a döntéshozatalukat változtatja meg, hanem a táplálék iránti motivációjukat. Hiszen amikor szuper stresszes vagy, téged sem érdekel annyira az a csoki

− egészítette ki.

Ez a kutatás, teszi hozzá Houpt, azt mutatja, hogy a kutyák a vizuális és verbális jelzések mellett a szaglás alapján is empátiát tanúsítanak.

És amikor stresszes vagy, ez olyan viselkedésformákban nyilvánulhat meg, amelyeket a kutyád általában nem mutat. Elgondolkodtató, hogy ha a kutyák ilyen enyhe stresszre is reagálnak, vajon hogyan reagálnak, ha valami még komolyabb fenyegetés éri a gazdit, például a munkahely elvesztése vagy egy sikertelen vizsga.

Forrás: Live Science

Nyitókép: Shutterstock