Edzőruhában álló nők

Így szabadulhatsz meg az edzőruháid kellemetlen szagától a leghatékonyabban

Az edzőruháidnak még mosás után sincs friss illatuk? Van megoldás.

Míg a testünk egy kellemes zuhannyal elég könnyen felfrissülhet edzés után, addig az edzőruhában megmaradó szagtól kicsit nehezebb megszabadulni, akár még mosás után is.

Ha eddig azzal küzdöttünk, hogy különböző mosószerekkel és extra mosási ciklusokkal próbálkozva elűzzük a kellemetlen szagot a ruháinkból, nem vagyunk egyedül. Viszonylag gyakori problémáról van szó, amellyel sok edzőterembe járó ember küzd.

Sarah Clemence, a takarítással, lomtalanítással és otthoni szervezéssel foglalkozó Busy Blooming Joy nevű oldal alapítója elmondta, hogy az edzőruhák szaga inkább a baktériumoknak köszönhető, mint az izzadságnak.

„Mindannyiunk bőrén vannak baktériumok, és amikor izzadunk, különösen a nagy teljesítményű szintetikus ruhákban, a nedvesség és a hő olyan környezetet teremt, amelyet a baktériumok egyszerűen imádnak. Ahogy lakmároznak az izzadságunkon, hulladékot termelne, ami a hírhedt „tornaruha” szagot okozza.”

Az alábbi tippekkel örökre búcsút vehetünk a jellegzetes, nem éppen kellemes szagtól.

1. Ecet

Cseréljük le a szokásos mosószert ecetes áztatásra mosás előtt. Az ecet természetes és hatékony módja az olajok lebontásának és a baktériumok semlegesítésének. A 20-30 perces áztatás után a szokásos módon mossuk ki a ruhákat, lehetőleg kifejezetten sportruházathoz kifejlesztett mosószerrel.

2. Edzés után azonnal mossuk ki a ruhákat

Fontos, hogy ne hagyjuk túl sokáig állni a piszkos tornaruhákat. A legrosszabb dolog, amit tehetünk, hogy az edzőruhát az edzőtáskában hagyjuk bezárva, amíg ki nem mossuk. Ez penészedést is okozhat, ami még rosszabb szagot fog árasztani. Ha nem tudjuk rögtön kimosni, mindenképpen vegyük ki a táskából és akasszuk ki őket száradni.

3. Megfelelő mosószer

Ma már több, kifejezetten az edzőruhákra kialakított mosószert találni a boltokban, melyek erősebbek a hagyományosnál. Ahhoz, hogy az edzőruhák újra friss illatúak legyenek, fontos, hogy ezeket a mosószereket használjuk, mivel ezeket úgy állították össze, hogy hatékonyabban távolítsák el az izzadságot és az olajokat a szövetből, mint a hagyományos mosószappanok.

4. A Nap erejével

A napfény természetes baktériumölő, ezért érdemes kipróbálni, hogy egy-két órára kiterítjük az edzőruhákat a napra.

Mivel a nedves ruhák a baktériumok táptalajává válhatnak, ezért gondoskodjunk róla, hogy csontszárazak legyenek, mielőtt elrakjuk őket.

5. Ruha anyaga

A megfelelő szövet kiválasztása is jelentős szerepet játszhat. A szintetikus anyagok, például a poliészter, különösen hajlamosak a szagok megtartására, mivel lényegében műanyagból állnak, az pedig nem nedvszívó. Így az izzadság nem szívódik be a szövetbe, csak ott marad, és lakomát kínál a baktériumoknak.

A szintetikus anyagok esetében van azonban egy kivétel. A sportruházati márkák speciális teljesítményű szöveteit úgy tervezték, hogy elvezessék az izzadtságot és frissen tartsanak, mint például a Nike Dri-Fit ruházati termékcsaládját vagy a Lululemon Anti-Stink pólóit. Azonban még ezek a keverékek is igényelhetnek némi extra törődést, hogy eltűnjön a tartós szag egy jó edzés után.

Ha természetes anyagú ruhát keresünk, válasszunk pamutot vagy bambuszt, melyek nem fogják meg a szagokat. Ezeknek is van azonban egy hátránya: nem biztos, hogy ugyanolyan teljesítményt vagy kényelmet nyújtanak a nagy intenzitású edzések során, mint a szintetikus anyagok.

(Huffpost)

Nyitókép: Shutterstock