Barna hajú fiatal nő szoláriumban fekszik

Szolárium és napozás: mítoszok, amiket bőrgyógyászok szerint el kell felejtenünk

Mostanra valószínűleg már százszor hallottad, hogy a szolárium és a napozás mennyire káros. Azonban újabban kezdenek elterjedni a közösségi médiában a szoláriumot és a barnulást népszerűsítő videók, melyek miatt jobb, ha ismét tiszta vizet öntünk a pohárba erről a témáról.


Rögtön az elején szeretnénk egy nagyon fontos dolgot leszögezni: olyan, hogy egészséges barnulás, nem létezik. Tagadhatatlan, hogy a barna bőr szép, érdemes azonban azt észben tartani, hogy a bőr bármilyen színváltozása, melyet az UV-sugarak idéznek elő (akár nap által, akár szolárium segítségével) a bőr sérülését jelenti.

Az interneten mostanában azonban egyre több fél, vagy téves információ kering a napozási témával kapcsolatban, ezért egy bőrgyógyász segítségével most kitisztázzuk a leggyakoribb mítoszokat a barnulásról.

1. mítosz: A szolárium használata nyaralás előtt felkészíti a bőrt a napozásra.

A következő a helyzet: a bőrnek valójában nincs szüksége semmilyen előkészítésre a napozás előtt. „Az alapbarnulás nem csökkenti a leégés esélyét”

– mondja Dr. Ahmed El Muntasar, bőrgyógyász.

Továbbá azt is megjegyezte, hogy ez csak károsítja a bőrünket, mielőtt elutaznánk - és ezt a kárt csak tovább növeljük, amikor a nyaralás alatt napozunk.

2. mítosz: A barnulás leszárítja a pattanásokat.

„Az UV-sugarak nem szüntetik meg a pattanásokat”

– mondja Dr. Emma Craythorne bőrgyógyász tanácsadó, bőrrák szakértő.

Valójában épp ellenkező hatást ér el, mivel az UV-sugarakról tudjuk, hogy gyengítik a bőr barrierjét (felső védőréteg), ami miatt az veszít nedvességtartalmából.

„Az UV-sugárnak való kitettség ronthat a pattanásokon, mivel túlzott olajtermelést és további komedók vagy mitesszerek megjelenését idézik elő”

– magyarázta Dr. Craythorne.

3. mítosz: A szolárium biztonságosabb, mint a napozás.

A szoláriumozás lényege, hogy nagy intenzitású UV-sugarakkal árasztja el a bőrt, így az gyorsabban barnul.

„Ennek során káros UV-sugarakat bocsát ki, amelyek behatolnak a bőrbe, és károsíthatják a bőrsejteket, ami végső soron bőrrák kialakulásához vezethet”

– mondja Dr. Esdaile.

A szoláriumozás bizonyítottan 58%-kal növeli a bőrrák két leggyakoribb típusának kialakulásának kockázatát. Tehát nem, a szolárium nem károsabb kevésbé a napnál.

4. mítosz: A napozás szükséges a D-vitamin beviteléhez.

A D-vitaminnal kapcsolatban a szoláriumipar elterjesztette az „egészségügyi napozás” kifejezést. Való igaz, hogy bizonyos mennyiségű napozás segíthet a szervezetnek a D-vitamint aktív formájává alakítani. A szoláriumokban használt izzók azonban többnyire UVA fényt bocsátanak ki, a szervezetnek pedig UVB fényre van szüksége a D-vitamin előállításához.

A D-vitamin előnyei pedig eltörpülnek a hosszan tartó napozás kockázatai mellett.

„A D-vitamin sokféle módon bejuttatható a szervezetbe”

– mondja Dr. Esdaile. A fő forrás valóban a bőrön keresztül történik, de ez akkor is létrejön, ha a bőr védelmére naptejet használunk. Ezen kívül pedig számtalan D-vitamin-kiegészítő megtalálható már a piacon, melyeket érdemes szedni.

5. mítosz: A napkárosodás elmúlik, ha szünetet tartasz a szoláriumozások között.

A bőr nem felejt.

A nap okozta károk, még ha nem is látszanak azonnal, idővel felhalmozódnak, és később bőrrákként, pigmentfoltokként, ráncokként és petyhüdt bőrként jelentkezhetnek.

„Ennek oka, hogy az UV-sugarak károsítják a bőr elasztin- és kollagénrostjait”

– mondja Dr. Esdaile.

„A nap okozta károsodás soha nem múlik el magától. Ha a károsodás egyszer megtörtént, akkor megtörtént. Csak a jövőbeli károsodások ellen lehet védekezni. Ezért a legjobb fényvédők használata az arcunkon elengedhetetlenek, még a borús napokon is, mivel az UVA-sugarak még a felhőkön keresztül is képesek áthatolni.”

Nyitókép: Shutterstock

(Glamour)