Burgonya

Mi az a krumplitej, és miért érdemes kipróbálnunk?

Új szereplőt üdvözölhetünk az alternatív tejek között.

Az alternatív tejek kínálata egyre szélesedik, ma már számos termék közül válogathatunk. Rizstej, mandulatej, zabtej, kókusztej, szójatej – csak néhány a sok lehetőség közül, amit a vegánok és a laktózérzékenyek is nyugodtan ihatnak. A szójatej hasonló mennyiségű fehérjét tartalmaz, mint a tehéntej, azonban lényegesen kevesebb benne a zsír és a szénhidrát. A szójatermékeket azonban nem mindenki tudja megemészteni, arról pedig még mindig vita folyik, mennyire egészséges is a szója.

Az alternatív tejek lehetőségének tárházát bővíti innentől kezdve a burgonyatej is, ami idő kérdése és a boltok polcain fog sorakozni.

Mi az a burgonyatej?

A Dug nevű márka mögött álló svéd Veg of Lund a Lundi Egyetemen kifejlesztett szabadalmaztatott emulziós eljárást alkalmazza a burgonya és a repceolaj keverésére, majd a folyadékot további összetevőkkel dúsítja, beleértve a borsófehérjét és a cikóriarostot. A Dugnak jelenleg három fajta burgonyateje elérhető a piacon, de 2022 elejétől a terméket csak Svédországban és az Egyesült Királyságban árusítják.

Annak ellenére, hogy puszta keményítőtartalmazóként tartják számon, a burgonyát nem fenyegeti a tápanyaghiány. Az Európai Élelmiszer-információs Bizottság (EUFIC) tájékoztatása szerint egy közepes méretű főtt burgonya rengeteg mikrotápanyagot tartalmaz, köztük 3 gramm rostot, 10 mg C-vitamint és jelentős mennyiségű káliumot.

A krumpli a jóllakottsági indexben is előkelő helyen áll – vagyis jóllakottnak érezzük magunkat, mielőtt annyi kalóriát fogyasztanánk el burgonyával, mint más ételekkel, például tésztával vagy fehér kenyérrel.

Miért pont a burgonya?

A burgonya tápanyagainak nagy része a héjában található, így a hámozott burgonya főzése azt jelenti, hogy csak a C-vitamin 66 százalékát és a kálium 60 százalékát kapjuk így meg.

A Dug állítása szerint a burgonya a bolygó egyik legfenntarthatóbb élelmiszere – és még az űrben is termeszthető. Bizony, 1995-ben a burgonya lett az első olyan élelmiszer, amelyet az űrben termesztettek a Columbia űrhajó fedélzetén.

Emellett nagyon alacsony szén-dioxid-kibocsátásuk teszi még fenntarthatóbbá a krumplit, ami ráadásul finom és tele van tápanyagokkal.

Hogyan készítsünk burgonyatejet otthon?

1. lépés: Hámozzunk meg két vagy három burgonyát körülbelül 20 dekagramm), és főzzük meg 7 dl forró vízben, egy csipet sóval. Hagyjuk őket puhára főni, de ne essenek szét.

2. lépés: Vegyük ki a burgonyát egy réskanállal, és hagyjuk kihűlni a vizet. Mérjük meg, mennyi főt vízünk maradt, 8,5 dl- 1 liter folyadékra lesz szükségünk, így adjunk hozzá a főtt vízhez annyi meleg vizet, hogy eléerjük ezt a mennyiséget. Ízlés szerint adjunk hozzá bármilyen ízesítőt, például egy fél teáskanál vanília- vagy mandulakivonatot vagy pár evőkanál édesítőszert (barna cukor, kókuszcukor, juharszirup)

3. lépés: Keverjük össze a burgonyát és a keményítőtartalmú vizet egy turmixgépben, és pürésítsük legalább 5 percig. Ha kész, szűrjük át a keveréket egy extra finom hálós szűrőn keresztül, és öntsük a kapott folyadékot egy kancsóba vagy egy befőttesüvegbe. Kész a burgonyatej, amit a hűtőben tárolva több napig is fogyaszthatunk!

(Nutritious Life)

Nyitókép: Unsplash / Immo Wegmann