Több mint három milliárd forintért kelhet el a „hegedűk da Vincije"
Az Aguttes aukciósházban idén júniusban kerül kalapács alá a „hegedűk Leonardo da Vincijének" nevezett vonós hangszer – a becenevet a hegedűn található aprólékos kézműves munka miatt kapta.
Az 1736 körül az olaszországi Cremonából származó, juharfa hátlapú hegedűt a nagyra becsült olasz hangszerkészítő, Giuseppe Guarneri alkotta karrierje csúcsán. Nem mellesleg a hangszer az elmúlt 20 évben a francia virtuóz Régis Pasquier kezében volt, ezáltal pedig a világ legbecsesebb koncerttermeiben fordult meg.
Le vendredi 3 juin, nous proposerons \u00e0 la vente ce rarissime #violon fabriqu\u00e9 en 1736 \u00e0 Cr\u00e9mone, par Bartolomeo Giuseppe #Guarnerius \u00ab\u00a0Del Ges\u00f9\u00a0\u00bb qui appartient depuis plus de 20 ans \u00e0 R\u00e9gis Pasquier.\n\nVIOLONS & ARCHETS\nVente: 3 juin, 14h\nCatalogue: http://bit.ly/3Os7w4b\u00a0pic.twitter.com/F1zW1PimkQ— Aguttes (@Aguttes) 1650705510
Guarnerit minden idők legnagyobb hegedűkészítőjének tartják Antonio Stradivari mellett – ma már talán még híresebb és többre tartott, mint Stradivari. Húros alkotásai a legmagasabb színvonalon készültek, és a klasszikus zene világában a minőség és a hosszú élettartam szinonimái.
Emellett hihetetlenül ritkák is: Guarneri mindössze 150 hegedűt készített életében, ami különösen keresetté teszi őket mind a hegedűművészek, mind a gyűjtők körében.
Az Aguttes szerint több mint egy évtizede nem jelent meg Guarneri-hegedű árverésen.
Pasquier egyébként két évtizeddel ezelőtt szerezte be ezt a darabot. Az aukciósház szerint a hegedűművész már a megvásárlását követő napon fellépett vele, anélkül, hogy gyakorolt volna. Azóta a New York-i Carnegie Hallban és a párizsi Opera Garnier-ben játszott rajta.
Ahogy az várható volt, a 18. századi hangszer nem lesz olcsó: a június 3-án megrendezett aukción a becsült alapára 4,2-4,8 millió dollár, de Perrine szerint akár 10,6 millió dollárért, nagyjából 3,6 milliárd forintért is elkelhet majd.
- Rekordáron kelhet el egy Marilyn Monroe-s Warhol-kép - IN ›
- Vaszary-életműrekord született a Virág Judit Galéria aukcióján - IN ›
- Vagyonokért bocsájtanak árverésre egy Van Gogh-festményt - IN ›
- Árverést tartanak Sylvester Stallone filmes ereklyéiből - IN ›
- Rekordáron kelt el Van Gogh egy akvarellje - IN ›
- Összefüggést találtak az étrend, a szem és az öregedés között - IN ›