egy csészéből iszik egy nő

Az ősz egyik legkedveltebb itala még a kreativitásodban is segít

Van egy ital, ami növeli a divergens és a konvergens gondolkodást egy friss tanulmány szerint.


A forró tea fogyasztása azonnal növeli a kreativitás egy fajtáját, az úgynevezett „divergens gondolkodást” − derült ki egy kutatásból. A divergens kreativitás arra utal, hogy egy problémára sok lehetséges választ találunk.

Álljon itt egy példa: próbálj meg minél több felhasználási módot kitalálni egy téglára!

A házépítés a legkézenfekvőbb, de az is elképzelhető, hogy ráülsz, szétzúzol vele egy kókuszdiót, vagy arcot festesz rá, és bábként használod. Minél többet tudsz kitalálni, annál több eltérő kreativitást mutatsz.

A vizsgálatban részt vevő emberekkel egy ilyen tesztet végeztettek el, miután vagy egy csésze forró vizet, vagy egy csésze fekete teát ittak. Az egyik tesztben építőkockákat kellett vonzó dizájnba rendezni, egy másikban pedig egy tésztaboltot kellett elnevezni. A teázók mindkét tesztben legyőzték a forró vizet ivókat.

egy n\u0151 a laptopja el\u0151tt \u00fclve \u00fcveg te\u00e1sb\u00f6gr\u00e9t fog a kez\u00e9ben

Fotó: Shutterstock

Más tanulmányok a teaivást a konvergens gondolkodással hozták összefüggésbe. Ez a kreativitás „másik” fajtája, amelynek lényege, hogy egy problémára egyetlen helyes választ találunk.

Az azonban még mindig rejtély, hogy pontosan miért van a tea ilyen hatással a kreativitásra.

A teázóknak nem volt jobb a hangulatuk, és a koffein vagy a teanin sem volt elég ahhoz, hogy nagy különbséget tegyen.
Emellett a koffein és a teanin hatása csak néhány perc múlva érvényesül, és a vizsgálatban részt vevők a teázás után néhány perccel már elvégezték a kreativitási tesztet. A teakészítés rituáléjával sem lehetett összefüggésben, mivel a vizsgálatban résztvevők nem maguk készítették a teát.

A tanulmány szerzői azt írják:

Ez a kutatás hozzájárul a tea kreativitásra gyakorolt funkciójának megértéséhez, és új utat kínál az étel- és italfogyasztás és az emberi kogníció javulása közötti kapcsolat vizsgálatához. Két biológiai összetevő, a koffein és a teanin jótékony hatással van a figyelemre, amely a kognitív funkciók nélkülözhetetlen része. A résztvevőink által felszívott teaösszetevők mennyisége azonban viszonylag kicsi volt. Emellett a teanin inkább a hosszú távú, tartós figyelemfeldolgozást segíti elő, mint a rövid távú, pillanatnyi figyelemfeldolgozást.

Úgy tűnik, egyelőre a tea titokzatos, kreatív hatásai továbbra is megmagyarázhatatlanok.

Forrás: PsyBlog

Nyitókép: Shutterstock