Börtönbüntetést kap a klímaaktivista a Van Gogh-akciója után
Elítélték a bíróságon azt a két aktivistát, akik egy Van Gogh-festményt rongáltak meg ténykedésük közben. A védőügyvédjük azzal próbált érvelni, hogy ezzel csak emelhették a festmény értékét, de a bírót nem hatotta meg ez az elmélet.
Louis McKechnie — 22 éves — és Emily Brocklebank — 23 éves — mindketten a Just Stop Oil környezetvédelmiaktivista-csoport tagjai. Legutóbbi akciójuk és demonstrációjuk során a Peach Trees in Blossom című Van Gogh-festmény keretéhez ragasztották magukat. Magában a képben szerencsére nem esett kár, a keretben viszont igen.
McKechnie korábban már volt börtönben útlezárásokban való részvételért, valamint azért, mert egy Premier League labdarúgó-mérkőzésen a kapuhoz kötözte magát. Őt most három hét szabadságvesztésre ítélték, társát pedig felfüggesztett büntetéssel engedték el, viszont elektronikus megfigyelőrendszerrel ellenőrzött kijárási tilalomban részesült.
A fiatalabb aktivista a bíróságon így érvelt saját tettei mellett:
„1960-ban Martin Luther King volt a leggyűlöltebb ember Amerikában. A polgárjogi mozgalom mégis működött."
Gareth Johnson MP calls for the prime minister to consider making Just Stop Oil a "proscribed organisation so that they can be treated as the criminal organisation they actually are"https://t.co/WUnquWvHqf
— Sky News (@SkyNews) November 23, 2022
📺 Sky 501 and YouTube pic.twitter.com/sc9bHAZzCW
Az állítólagos harmadik résztvevőt, Xavier Gonzales-Trimmert megbírságolták, amiért nem jelent meg a bíróságon. A fiatalok ügyvédje a védőbeszédében azzal próbált jóindulatot kicsalni a bíróságból, hogy szerinte még ez a cselekménysorozat a jövőben emelheti is a mű értékét, ha esetleg eladásra vagy árverésre kerülne.
A bíró erre azt mondta, hogy a keret megrongálása nem csak jelentéktelen apróság volt, hanem maradandó és komoly károkozás. Ehhez mérten szabta ki a büntetéseket, az ügy pedig azt jelzi, hogy a jövőben sokkal komolyabb eljárásokat vonhatnak maguk után a hasonló, múzeumokban megrendezett illegális tiltakozások.
A közelmúltban több hasonló eset is előfordult. Többek között Drezdában a Sixtusi Madonna című festményhez ragasztották a kezüket hasonló eljárással. Gareth Johnson konzervatív képviselő javaslata szerint a hasonló mozgalmakat szervező csoportokat tiltott szervezetekként kell megjelölni és ehhez a címhez mérten megítélni a tagjaikat.
🛑🛑 ÚLTIMA HORA
— FuturoVegetal (@FuturoVegetal) November 5, 2022
Nos pegamos a “Las Majas” de Goya en el Museo Del Prado.
La semana pasada la ONU reconocía la imposibilidad de mantenernos por debajo del límite de aumento del Acuerdo de París de 1.5° de temperatura media respecto a los niveles preindustriales. pic.twitter.com/0buAMbeziJ
Nyitókép: Getty
Forrás: Artnet News