Alváshiány.

4 alvással kapcsolatos probléma, amit jó eséllyel a túl sok stressz okoz

Az köztudott, hogy a stressz kifejezetten rossz hatással van a szervezetünkre, de mégis miként befolyásolja ez a probléma az alvásunkat? Az alábbi cikkben elmondjuk!


Álmatlanság

Shutterstock

A stressz alvásra gyakorolt hatásáról már elég sok kutatás született. A tanulmányok nagy része elsősorban az álmatlanságra összpontosított. És az senkinek sem újdonság, hogy ha stressz alatt állunk, nehezebb lehet elaludni, különösen az éjszaka elején

– mondta Phil Gehrman, a Pennsylvaniai Egyetem Kórházának docense.

Az álmatlanság elsőre egy átlagos dolognak tűnik, de mégis óriási károkat idézhet elő. Ezen probléma ingerlékenységet és szorongást okozhat az esti lefekvéskor. Mindemellett egy nemrégiben készült tanulmány szignifikáns összefüggést talált az álmatlanság és a stroke kockázata között.

Ez is érdekelhet: 6 mód a stresszmentes hálószoba kialakításához a jobb alvás érdekében

Rémálmok

Ha valakinek alvászavarai vannak, annak valójában két fő oka van. Az első lehetőség valami fizikai, legyen szó akár alvási apnoéról vagy krónikus fájdalmakról ... A másik lehetőség valamilyen mentális dolog, ami lehet stressz, szorongás, depresszió, ilyen jellegű dolgok. Amikor valakinek rémálmai vannak, ez az első dolog, amire gondolunk: Lehet, hogy ezeknek a főbb kategóriáknak egyike okozza azt?

– mondta Dr. Daniel Barone, a New York-i Weill Cornell Medicine alvásgyógyász orvosa.

Barone szerint leggyakrabban a rémálmoknak a mentális problémákhoz, illetve a stresszhez van közük, de rámutatott, hogy a szóban forgó probléma a rossz fizikai állapothoz is köthetők. Például a már említett alvási apnoéban szenvedő emberek néha arról álmodhatnak, hogy víz alatt vannak, és nem kapnak levegőt.

Alvás közbeni beszéd, járás, vagy evés

Shutterstock

Gehrman elmondása alapján van az alvásproblémáknak egy olyan kategóriája, amelyet paraszomniáknak neveznek, és ez stressz esetén könnyen felüti a fejét.

Sőt, a szakember véleménye szerint nagyobb valószínűséggel jönnek elő ezek a paraszomniák – alvás közbeni beszéd, járás, vagy evés –, ha rendszeresen szorongunk.

A mély alvás hiánya

Gehrman kifejtette, hogy a stresszes emberek nem töltenek annyi időt a mélyalvás pihenési szakaszában, mint amennyit kellene.

Amit sokan nem vesznek észre, hogy még ha el is alszol, a stressz követi az alvást, és megakadályozhatja, hogy kellő időt tölts az alvás mélyebb szakaszában. Ha az alvás könnyebb fázisaiban maradsz, nagyobb valószínűséggel ébredsz fel az éjszaka folyamán. Emellett nem részesülsz a megfelelő pihenéssel járó maximális regeneráló előnyökben sem. Egyszerűen nem kapod meg ugyanazt az alvásminőséget

– mondta Gehrman.

Forrás: HuffPost

Kép: Shutterstock