Ha ezeket a tüneteket tapasztalod, cinkhiányod lehet
A cink olyan tápanyag, amely megtalálható a szervezetben, és elengedhetetlen az immunrendszerünkhöz és az anyagcsere-funkciókhoz.
A cink általában az állati fehérjékben és a tenger gyümölcseiben, például a vörös húsokban, a baromfiban, a tojásban és a halakban található meg, továbbá a zöldségekben, például a gombában, a kelkáposztában, a borsóban, a spárgában és a céklalében, a hüvelyesekben, a diófélékben, a magvakban és a tejtermékekben.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) az osztrigát tartja az első számú, legmagasabb cinktartalmú élelmiszerként, sőt, több népszerű gabonafélét is ajánl a megfelelő cinkbevitel érdekében.
A cink számos testi funkcióban, például bőrünk és a csontjaink fejlődésében, valamint emésztőrendszerünk, reproduktív rendszerünk, központi idegrendszerünk és immunrendszerünk zavartalan működésének biztosításában létfontosságú szerepet játszik, sőt, a sebgyógyulásban is segít.
A megfelelő cinkszint fenntartása segít a rendszeres növekedés és regenerálódás támogatásában, és mivel a szervezet nem képes cinket előállítani, ez az egyik legfontosabb tápanyag, amit az étkezéssel tudunk bevinni.
A cinkhiány jelei
Tanulmányok azt mutatják, hogy az ajánlott napi cinkmennyiség a felnőtt nőknél körülbelül 8 mikrogramm (mg), a felnőtt férfiaknál pedig 11 mg. Az ennél alacsonyabb cinkszintet leggyakrabban alultápláltság vagy bizonyos betegségek okozzák.
Cinkhiány állhat fenn a gyomor-bélrendszeri rendellenességekben szenvedőknél, a kórtörténetben előforduló alkoholfogyasztásnál, a fogyókúrás műtéten átesőknél, de előfordulhat a vegetáriánus vagy vegán étrendet folytató és a várandós vagy szoptató személyeknél.
A cinkhiány lehetséges tünetei, amelyekre érdemes odafigyelni:
- Fogyás
- Fáradtság
- Hasmenés
- Hajhullás
- Koncentrációs nehézségek
- Éberség hiánya
- Legyengült immunrendszer
- Nem megfelelően gyógyuló sebek
- Bőr- és gyomor-bélrendszeri elváltozások
- Fehér foltok a körmökön
Bár a fenti jelek hasznosak lehetnek, sok ilyen tünet hasonlít más tápanyaghiányos állapotokhoz, ezért érdemes orvos segítségét kérni.
A cinkhiány kockázata meglehetősen komoly, és sok egészségügyi problémát okozhat, ha elég sokáig figyelmen kívül hagyjuk. Ha a szervezetben kevés a cinkmennyiség, az nehezen tud küzdeni a vírusok és baktériumok ellen, ami negatívan befolyásolhatja az étvágyat, csökkentheti az ízlelési és szaglási képességet, a fent felsorolt tünetek közül sokhoz vezethet, például túlzott fogyáshoz vagy hasmenéshez.
A további mellékhatások közé tartozik a sebgyógyulás késleltetetése, a memóriavesztés, a letargia, a szellemi gondolkodással és az éberséggel kapcsolatos problémák, a durva bőrszerkezet és hajhullás.
(Vogue)
Nyitókép: Shutterstock