Ez a válások négy legnagyobb előrejelzője
A partnerünk megvetése a válás legnagyobb előrejelzője, olvasható a PsyBlog cikkében. Ez a következtetés John Gottman pszichológus professzortól származik, aki több mint negyven éve elemzi a párkapcsolatokat. Gottman számos pszichológiai kutatást végzett azzal kapcsolatban, hogy kiderítse, milyen viselkedésformák jelzik előre, hogy hosszú távon együtt maradnak-e a párok, vagy elválnak.
Az általa azonosított előrejelzések közül négy szempont volt a leggyakoribb. Gottman szerint, ha az alábbiakat gyakran tapasztalni a párok kommunikációjában, akkor nagy valószínűséggel átlagosan körülbelül hat év múlva elválnak.
1. Megvetés
A megvetés magában foglalhatja a szarkazmust, a szidalmazást, a mimikát és a szemforgatást. Bármilyen formában is jelenik meg a megvetés, azt okozza, hogy a másik ember értéktelennek érzi magát tőle.
A megvetés az egészségre is rossz hatással van, derült ki Gottman kutatásaiból, aki megállapította, hogy azok a párok, akik megvetően viselkedtek egymással, több fertőző betegségben például megfázásban és influenzában szenvedtek.
2. Kritika
Mindannyian panaszkodunk egymásra és előfordul, hogy kritikával illetjük a másikat, Gottman ezen belül is a maró kritikának egy bizonyos típusát tartja kifejezetten rombolónak. Ez az, amikor az egyik a másik lényének lényegét, a személyiségét kritizálja, például: „Azért késel, mert nem törődsz velem”.
Mindannyian követünk el hibákat, de minden arról szól, hogyan értelmezzük ezeket a hibákat. A kritika legrosszabb esetben azt sugallja, hogy a másik személy valamilyen mélyebb szinten rossz vagy rossz. Az ismétlődő kritikák, amelyek a másik lényének mélyére hatolnak, azt jelzik, hogy a kapcsolatnak inkább előbb, mint utóbb vége lesz.
3. Védekezés
Ha valaki mindig kifogásokat próbál keresni a kudarcaira vagy botlásaira, folyamatosan védekezik. Ezt időnként automatikusan megtesszük, de ha ez tartóssá válik egy kapcsolatban, az a végét jelezheti.
Még rosszabb jel, ha a partnerek a védekezésen túlmenően megpróbálnak pontokat szerezni a másiktól, mivel a cél a partnerség és egymás támogatása lenne.
4. Elzárkózás
Ha valaki teljesen elzárkózik a kommunikációtól, nem reagál a másikra, amikor az beszél, nem próbál empátiát tanúsítani vagy egyáltalán kapcsolatot teremteni, gyakran a kritika, a megvetés és a védekezés hosszan tartó időszakának eredménye lehet.
A beszélő fél ilyenkor azt érezheti, mintha egy téglafalhoz beszélne, és úgy érezheti, ez az egyetlen válasz egy romló helyzetre, de a kommunikáció hiánya nem oldja meg a kapcsolat mélyén lévő problémákat.
Nyitókép: Pexels