egy kislányt átölel egy nő

Ezek az autizmus leggyakoribb jelei gyerek- és felnőttkorban

Az autizmus spektrumzavar (ASD), olyan fejlődési probléma, amely befolyásolja az emberek kommunikációs, viselkedési és másokkal való interakciós képességét. Számos jele megmutatkozhat már kisgyerekkorban is, ahogy felnőttkorban is vannak árulkodó viselkedésminták − ezekből gyűjtöttünk most össze párat.


A világon mintegy 70 millió ember autista vagy mutat bizonyos autisztikus jeleket. Az autizmussal diagnosztizált emberek száma világszerte tömegesen emelkedett (Rødgaard et al., 2019). A férfiak körülbelül négyszer nagyobb valószínűséggel mutatják az autizmus jeleit, mint a nők.

A rendellenességben óriási a variabilitás, ezért nevezik ma már spektrumnak. A „spektrum” magában foglalja az Asperger-szindrómát, a gyermekkori dezintegrációs zavart és egy sor más alternatív elnevezést és besorolást.

Az autizmust általában nem diagnosztizálják kétéves kor előtt, finom figyelmeztető jelei azonban már korábban is észlelhetők. Természetesen hasznos a korai diagnosztizálás, hiszen annál gyorsabban elkezdődhetnek a fejlesztések.

​Az autizmus öt korai figyelmeztető jele a következő:

  • Korlátozottabb és ismétlődő játék,
  • kevesebb névválasz,
  • kevesebb szociális mosoly,
  • kevesebb gügyögés,
  • korlátozott gesztushasználat.

Egyéves kor előtt nehéz észrevenni az ausztizmus ezen jeleit, de 12 és 18 hónapos kor között már fel lehet ismerni őket.
Az alábbiakban az autizmus néhány konkrét jelét mutatjuk be, amelyekre érdemes odafigyelni egy olyan gyermeknél, aki veszélyeztetett lehet.

​Ismétlődő viselkedésformák felnőtteknél

egy f\u00e9rfi pszichol\u00f3gus egy kisfi\u00fanak mutogat egy fejleszt\u0151 j\u00e1t\u00e9kot

Fotó: Shutterstock

Az ismétlődő viselkedésformák az autizmus egyik gyakori jelei lehetnek felnőtteknél, bár ezek csak egy részét képezik a szindrómának. Az olyan szokások, mint a tárgyak felsorakoztatása vagy mintába rendezése szintén az autizmus lehetséges jelei. Vagy ilyen lehet az, hogy gyakran vesznek észre apró hangokat, amiket mások nem, és inkább mennek könyvtárba mennek, mint egy buliba.

Az autizmus jeleit mutató személyek gyakran ragaszkodnak ahhoz, hogy a mindennapi rutinjuk változatlan maradjon.
Szokásos, ismétlődő mozdulatokkal próbálják csökkenteni a stresszt és a szorongást.

Fontos hangsúlyozni, hogy, mint sok pszichológiai állapot esetében, a zavar csírái a legtöbb emberben megtalálhatóak. Akkor van szükség diagnózisra és kezelésre, amikor a tünetek kezdik zavarni a mindennapi életvitelt.

​Az autizmus jelei gyermekkorban

Természetesen az idősebb gyermekek általában az autizmus összetettebb jeleit mutatják. Íme az autizmus hét jellemző tünete idősebb gyermekek esetében:

  • Nehézségek mások érzelmeinek leolvasásában, mások szándékainak megértésében.
  • A kognitív rugalmasság hiánya: nehezen tud egyik feladatról a másikra váltani.
  • Nehézségek a tevékenységek tervezésében és sorrendiségében.
  • Gátlásosság problémája.
  • Túlságosan érzékeny a hangokra, zajokra és egyéb érzékszervi ingerekre.

​Az empátia és a szociális készségek hiánya

Az empátia hiánya az autizmus másik klasszikus jele, még akkor is, ha az emberek nem érik el az ASD formális kritériumait (Shah et al., 2019). Azok az emberek, akiknek nehézséget okoz az empátia, nem tudják megérteni mások érzéseit.

Az autizmus másik gyakori jele a szociális készségek hiánya.
A tünetek közé tartozhat még a nyelvi zavar, az ismétlődő viselkedés, az alvászavarok, az allergiás reakciók, a rohamok és általában az abnormális viselkedés.

Forrás: PsyBlog

Nyitókép: Shutterstock