Már tíz perc futás is javítja a hangulatot és jobb reakcióidőt eredményez
A kutatók a tanulmány kísérleti fázisában az agy prefrontális kérgét vizsgálták, szerintük ugyanis futás közben fokozott véráramlás fedezhető fel ezen a területen. Ez a rész felelős a végrehajtó funkciókért és a hangulat szabályozásáért. A nagyobb terhelés következtében megnövekedik a tudatalatti kontroll, hiszen egyenlően kell figyelnünk az egyensúly megtartására, a mozgás irányára és a meghajtásra is.
Mindezeket figyelembe véve az emelkedett aktivitásszint miatt beindulnak agyi funkcióink, ami a kedélyállapotunkra és a reakcióidőnkre is kihatással van.
A vizsgálatok során összesen 26 alanyt vizsgáltak meg tízperces futókörök utáni szünetekben. Alkalmazták többek között a szín-szó tesztet, amely során egy piros színű tollal felírták egy táblára a „zöld” szót. A futóknak nem utóbbi, hanem az íróeszköz színét kellett megválaszolniuk.
A résztvevők mérhetően gyorsabban tudtak reagálni mozgás után, és pozitívabb hangulatról is számoltak be, mint korábban, ezzel pedig bizonyították a kutatók hipotézését.
Fotó: Unsplash/Cameron Venti
Mindez bizonyíték arra, hogy nem feltétlenül kell sokat mozognunk ahhoz, hogy fokozni tudjuk kedélyállapotunkat és kognitív funkcióinkat. Egy korábbi tanulmány már alátámasztotta, hogy egy rövidtávú kocogás is javítja a mentális koncentrációt, a szív egészségét és az általános anyagcsere folyamatokat is javítja.
Nyitó: Unsplash/Bruno Nascimento