Gyógytornászok könyörögnek, hogy hagyjuk abba ezeket a mindennapi dolgokat
Ha változtattál az edzésterveden, vagy most kezdtél sportolni, előfordulhat, hogy fájdalmat érzel a tested különböző pontjain. Ugyanakkor, ha a fitnesz rutinod változatlan, de még mindig kellemetlen érzést tapasztalsz, azok gyakran a mindennapi mozgási szokásokból erednek, például a járásmódból, testtartásból vagy a telefonhasználatból.
Kellen Scantlebury, fizikoterapeuta szerint sokszor tudatalatti szokásokról van szó, amelyek fájdalmat és sérülésveszélyt okozhatnak, ha nem figyelünk rájuk. Azonban nem kell szégyellni ezeket a szokásokat, hanem fontos, hogy tudatosan korrigáljuk őket a jobb közérzet érdekében. Cikkünk célja, hogy segítse az emberekben tudatosítani a mindennapi mozgási hibákat, hogy elkerüljék a fájdalmakat és sérüléseket.
Telefongörgetés
A telefongörgetését gyakran egészségtelen pózban tesszük. Ez az utóbbi években egy olyan gyakori probléma lett, hogy már neve is született a jelenségnek: a tech-nyak. Candace Harding, egy arlingtoni fizikoterapeuta elmondta, hogy a fej krónikus megfeszítése a telefon nézegetése miatt egy olyan rossz szokás, amely sok ember egészségére hat pusztítóan és számos komoly nyak-, állkapocs-, sőt fejfájásproblémát is okoz.
Ahhoz, hogy elkerüljenek minket ezek a problémák, próbáljuk a telefonunkat a lehető legtöbbször szemmagasságban tartani, hogy ne kelljen előre hajtani a fejünket.
„Szó szerint úgy kell nézni rá, mintha valakiről fényképet készítenénk”
– magyarázza Dr. Scantlebury.
Ülés közbeni testtartás
Sokan hagyják, hogy a vállaik előre essenek, miközben a kanapén pihennek vagy a laptopjukat nyomkodják. Ez a testtartási szokás azonban megnyújthatja azokat az inakat és szalagokat, amelyek segítenek stabilizálni a vállakat. Ha a szalagok idővel megnyúlnak, nem húzódnak vissza maguktól, ami a vállat - amely eleve egy viszonylag instabil ízület - még instabilabbá teszi. Nem meglepő, hogy ez kellemetlen érzést okozhat a vállban, és növelheti az ottani sérülések kockázatát.
Lábak keresztezése
Akár az íróasztalunknál dolgozunk, akár a metrón utazunk, a legtöbb esetben ugyan azt a lábunkat keresztezzük a másikon.
„Általában az egyik lábat kényelmesebbnek érezzük felül keresztezni, mint a másikat, ami azt jelenti, hogy azon az oldalon nagyobb mozgástartományunk van, a másik oldalon pedig egy kicsit kisebb”
– mondta Dr. Scantlebury.
Ha mindig csak az egyik oldalt részesítjük előnyben, az tovább súlyosbíthatja ezt az egyensúlyhiányt, mivel válaszul a másik oldalon lévő csípőizmok még jobban megrövidülnek, ami tovább korlátozhatja a csípőízület mozgékonyságát.
Kerékpár ülés
A legtöbb ember észre sem veszi, de túlságosan alacsonyan ülve kerékpározik.
Akár munkába tekerünk, akár edzőteremben spinningelünk, a kerékpározás egészen elképesztő előnyökkel járhat a testünk és az elménk számára is. Azonban problémák merülhetnek fel, ha a kerékpárunk nem a méreteinknek megfelelően van beállítva.
Dr. Scantlebury szerint a túl alacsony ülésen való kerékpározás – mikor a térdek a csípő magasságában vagy valamivel a csípő fölött vannak - sok felesleges nyomást gyakorolhatnak a csípőre és a térdre.
Ez néhány igazán kellemetlen problémához vezethet, valamint a térdkalács fájdalmát és a szalagok és a térdízületet körülvevő porc lehetséges károsodását.
Nyitókép: Shutterstock
(Glamour)