Île de Ré, Franciaország

Ha ilyen hullámokat látsz, azonnal gyere ki a vízből!

Bármilyen idilli is egy tengerparti nyaralás, a biztonságról sosem szabad elfeledkeznünk. A nyílt víznek különböző veszélyei lehetnek, most mutatunk egy olyat, amiről valószínűleg még nem hallottál.


Míg a szakítóáramlatokról és a változó árapályról talán már hallottunk, a szögletes hullámok, más néven a tengerkereszteződés veszélyeivel talán nem vagyunk tisztában. Bár lenyűgöző jelenségről van szó, nem érdemes a közelében lenni, amikor bekövetkezik.

Ez is érdekelhet: A világ legkékebb vizű tengerpartja nincs is olyan messze

Ez a ritka hullámmintázat akkor jön létre, amikor két, különböző irányból érkező hullám találkozik, és négyzethálót alkot a víz tetején.

Azért hívják tengerkereszteződésnek, mert ilyenkor két különböző hullámrendszer találkozik össze, amelyek a szél által meghatározott eltérő sebességgel haladnak, és keresztezik egymás útját.

Ezek a hullámok számos hajótörést okoztak már, és életveszélyt jelenthetnek a vízben tartózkodók számára.

Hogy vegyük észre a szögletes hullámokat?

Ha a vízben vagyunk, nem biztos, hogy felismerjük a hullámok rácsszerű mintázatát, azt azonban érezzük, amikor mintha két egymással versengő áramlat ellen úsznánk egyszerre, és a hullámok sokkal nagyobbak lesznek. Ilyenkor akár 3 méter magas hullámok is kialakulhatnak, és egyedi szélminták jöhetnek létre, megnehezítve a hajósok számára a navigációt, az úszók számára pedig az átkelést.

Sz\u00f6gletes hull\u00e1mok

Fotó: Shutterstock

A legjobb, ha eleve nem úszunk messzire a partról, és amint észrevesszük, hogy a hullámok túl erősekké válnak, azonnal kijövünk a vízből. A szögletes hullámok sokkal inkább a távolabb lévő csónakokra és hajókra veszélyesek, ha mi a sekély vízben maradunk, nem eshet bántódásunk.

​Hol fordul elő gyakran tengerkereszteződés?

Ha szögletes hullámokat szeretnénk látni, az Île de Ré, egy kis francia sziget nyugati partjainál nagy valószínűséggel sikerrel járunk. Ezen a népszerű nyaralóhelyen a különböző időjárási rendszerek pont derékszögben találkoznak, így négyzethálós hullámokat okoznak. A jelenséget érdemes az 57 méter magas és 257 lépcsőfokkal rendelkező Phare des Baleines világítótoronyról megtekinteni.