Ízkavalkád – Ismerd meg a közel-keleti konyhát!
Sumac, tabbouleh és kunafa. Nem baj, ha ezek a szavak még nem ismerősek, cikkünk elolvasása után a közel-keleti ételek és fűszerek szakértője leszel. Tarts velünk ezen a gasztronómiai utazáson!
A közel-keleti konyha az egyik legegészségesebb a világon, mivel szinte minden étele sovány fehérjéket, egészséges zsírokat, zöldségeket és gabonamagokat tartalmaz. Illetve szeretnek különböző fűszereket és gyógynövényeket használni. Talán ez különbözteti meg a legjobban az európai konyháktól.
Humusz
Listánkat a legismertebb közel-keleti finomsággal kezdjük. A humusz az egyik legegyszerűbben elkészíthető étel a földön. Csicseriborsó az alapja, ami gazdag rostban és vasban. Ehhez társul a kicsit kesernyés tahini (szezám paszta), olívaolaj és citromlé. Az elkészült humusz tetejére pedig mindig kerül egy kevés pirospaprika és sumac (ejtsd: szumák), ami a szömörcék családjába tartozó növény.
Íze savanykás, ennek köszönhetően kihozza a fűszerek és ételek ízét. A humuszt leggyakrabban reggelire fogyasztják, arab lepénykenyérrel vagy zöldségekkel.
Egy másik közkedvelt étel a humuszos falafel szendvics, amit arab savanyúságokkal szoktak kínálni.
Tabbouleh
A Közel-Kelet legfenségesebb vitaminbombája a tabbouleh saláta. A bulgur egy finom szemcsés, őrölt változatából készítik, amit egészen apróra vágott petrezselyemmel, mentával, paradicsommal, hagymával, olívaolajjal és sok-sok citromlével kevernek össze.
Általában köretként eszik, főleg különleges alkalmakkor, ugyanis elkészítése több órába telik a petrezselyem felaprítása miatt. A tabbouleh egyébként előételnek vagy meze-nek is számít.
Viszont az ottani előételek különböznek az általunk ismertektől, a levantei meze ugyanis akár több mint tíz fogásból is állhat.
Shawarma
Első ránézésre úgy nézhet ki, mint a görög gyros, de a látvány ne tévesszen meg senkit. A shawarma fűszerezése ugyanis teljesen más, mint gyrosé. A csirkehúst többek között korianderrel, kardamommal, római köménnyel és piros paprikával fűszerezik. A húsit vékony arab saj kenyérbe töltik, mellé pedig hasábburgonya, savanyú uborka és egy különleges fokhagyma krém kerül.
Miért különleges?
Mert kukoricakeményítőt, olajat és fokhagymát kevernek össze, amiből egy fényes és krémes állagú paszta lesz. Egyébként shawarma tál is létezik, de az az igazi, amikor a mennyei tekercsben összeérnek az ízek.
Manakish
A manakish-t vagy man'ousheh-t az arab világ pizzájának is szokták nevezni, mivel a tésztája nagyjából ugyanúgy készül, mint európai rokonáé.
Viszont a feltét nagyban eltér az olasz verziótól.
A legelterjedtebb változata a kakukkfüves, vagyis a za'atar manakish. Furcsa lehet, hogy egy pizza tetejére kakukkfüves olívaolajas keverék kerül, viszont az első kostolás után minden értelmet nyer. Az árvacsalánfélék családjába tartozó fűszer ugyanis tökéletes feltétként szolgál. Ha még ennél is több élvezetre vágyunk, akkor sajttal megszórva még istenibb lesz a végeredmény.
Kunafa
A sok sós étel után itt az ideje, hogy megismerjük az egyik legfontosabb keleti édességet, amely főleg a levantei térségben közkedvelt. A kunafa igazán különleges desszert, ugyanis sajttal készül. Alapnak kataif tésztát használnak, ami talán a cérnametéltre hasonlít a legjobban. Tehát a tésztát összekeverik ghí vagyis tisztított vajjal és cukorral. Ez lesz a kunafa első rétege. Ezután jön a sótlan sajt, mint például a mozarella, majd egy újabb réteg kataif tészta. Végül nyakon öntik narancsvirágos cukorsziruppal majd összetört pisztáciával díszítik a tetejét.
Az eredmény egy édes, ropogós, olvadt sajtos csoda lesz.
Szerző: Korompai Tímea