Ezért öregszik előbb a bőrünk a nyakunkon, mint az arcunkon
Lehet, hogy te is észrevetted már – ha nem is magadon, de a környezetedben valakin -, hogy a nyakon lévő bőr sokkal korábban kezd el megereszkedni, mint az arcon lévő. Ennek pedig egy igen egyszerű oka van.
Ez nem véletlen, ugyanis a nagyok lévő bőr más, mint ami az arcunkon van és a kettő eltérő ütemben változik, ahogy öregszünk.
A változás elkerülhetetlen a kor előrehaladtával, különösen, ha a bőr megjelenéséről van szó. Általában a nyakon és az arcodon láthatjuk először az öregedés jeleit, és bár a mosolyráncok a sok nevetés és boldog pillanat jelei, a markáns változás nem mindig örvendetes látvány.
Miért tűnik azonban úgy, hogy a nyakunk bőre gyorsabban öregszik, mint az arcunkon lévő? Szakértők árulták el, mi a különbség a nyak és az arc bőre között.
A nyakon lévő bőr vékonyabb, mint az arcbőr
A nyakbőr vékonyabb, mint az arcbőr, ezért előfordulhat, hogy a nyakunk rugalmassága csökken. A nyakunk „más ér- és idegrendszeri eloszlással rendelkezik, és általában kevésbé védett, mint az arcunk”
– magyarázza Dr. Doris Day bőrgyógyász.
A nyakunkon lévő bőrnek „kevesebb olajmirigye is van, és kevésbé támogatják az alatta lévő izmok, ami hozzájárulhat a gyorsabb megereszkedéshez”
– mondta Dr. Ramtin Kassir arcplasztikai és rekonstrukciós sebész.
„Emellett a nyak gyakran jobban ki van téve a napnak és a környezeti ártalmaknak, ami felgyorsítja az öregedést és a rugalmasság elvesztését.”
A nyak megereszkedése már a 20-as, 30-as évek végén és elején is jelentkezhet, bár szakértők szerint a 40-es és 50-es években gyakrabban észlelhető. „
Ez a természetes öregedési folyamat részeként történik, ami idővel a kollagén- és elasztintermelés csökkenéséhez vezet”
– mondta Dr. Marisa Garshick bőrgyógyász.
„Ahogy ezek a fehérjék csökkennek, a bőr veszít feszességéből és rugalmasságából, ami megereszkedést eredményez.”
Mi az a bőr rugalmasság?
„A rugalmasság a bőr azon képességére utal, hogy képes megnyúlni, majd visszatérni eredeti formájába”
– magyarázta Kassir.
A bőr rugalmasságának minősége nagyrészt az olyan fehérjéknek tulajdonítható, mint a kollagén és az elasztin, amelyek a bőr felszíne alatt, a dermiszben találhatók.
„Idővel számos tényező okozhatja a rugalmasság elvesztését, többek között az öregedés, a túl sok napozás, a dohányzás, a helytelen táplálkozás és a kiszáradás”
– mondta Garshick.
„Ahogy öregszünk, a szervezet kevesebb kollagént és elasztint termel, és ezeket a fehérjéket a környezeti tényezők is károsíthatják, ami ahhoz vezet, hogy a bőr nem pattan vissza úgy, mint régen.”
Hogyan előzhetjük meg a rugalmasság elvesztését?
Nem titok, hogy rengeteg olyan szépségápolási termék van a piacon, amelyek a bőr feszesítésére és a megereszkedés megelőzésére szolgálnak. Bár a krémek, testápolók és szérumok segíthetnek lassítani a bőr rugalmasságának elvesztését, „hatékonyságuk az összetevőktől és attól függ, hogy valaki milyen következetesen használjuk őket”
– mondta Dr. Dendy Engelman bőrgyógyász.
Ha valaki szeretné megelőzni a nyakán lévő bőr megereszkedését, számos életmódbeli szokás, bőrápoló termék és kezelés áll rendelkezésre.
„Fontos, hogy rendszeresen használjunk fényvédő krémet a napkárosodás elleni védelem érdekében, helyezzük előtérbe a hidratálást, és használjunk olyan összetevőket tartalmazó termékeket, mint a retinoidok, peptidek és hialuronsav”
– tanácsolta Engelman.
Nyitókép: Shutterstock
(HuffPost)