Mi működik és mi nem? Itt a világ legismertebb klinikájának ajánlása a megfázás kezelésére
A megfázásra nincsen kifejezett gyógymód, ahány ház, annyi kezelési mód, viszont ezek közül a legtöbb csak placebo, vagy teljesen hatástalan. A világ egyik leghíresebb kórháza, a Mayo Klinika munkatársai összegyűjtötték, mik azok a gyógymódok, amik tudományosan bizonyítottan működnek, és miket lesz jobb elfelejteni.
Ilyenkor télen szinte nincs olyan időszak, amikor valamelyik ismerősünk ne lenne beteg, és sajnos a legtöbben az ősztől tavaszig tartó időszakban maguk is átesnek egy-egy megfázásos időszakon. Ilyenkor aztán jönnek a kéretlen tanácsok a mindenféle csodatévő házi gyógymódokról, de a reklámokban látott megfázás elleni szerek is gyanúsan könnyű és gyors felépülést ígérnek, ha bevesszük őket. Egyre több helyen olvasni arról, hogy ezek nagy része egyáltalán semmilyen hatással nem lesz a gyógyulásunkra, így a világ egyik legelismertebb kutatóintézménye, az amerikai Mayo Klinika hadat üzent ezeknek. Az alábbi, általuk jegyzett listából kiderül, a tudományos kutatások szerint melyik gyógymód vagy hatóanyag segít tényleg a gyorsabb felépülésben és a tünetek kezelésében, és melyek azok a módszerek és gyógyszerek, amikkel nem érdemes próbálkozni.
Hogyan kezeljük a főbb tüneteket?
Fotó: Unsplash/Kelly Sikkema
Első lépésként a rendszeres hidratálást javasolják. Meleg teából, vízből, húslevesből, valamint bizonyos gyümölcslevekből érdemes minél többet fogyasztani, hogy ne száradjon ki a szervezetünk, ezáltal hatékonyabban küzdhessen a kórokozók ellen. A folyamatos pihenés is alapkövetelmény ebben az időszakban. A nyugodt állapotnak köszönhetően immunrendszerünk dolgozhat a betegség leküzdésén.
A torokfájást a legegyszerűbben gargalizálással enyhíteni. A sós vízzel történő öblögetést sok kisgyerek nem tudja elvégezni, így esetükben keressünk másik megoldást. Az erre a célra kifejlesztett torok spray-k és mentolos cukorkák is enyhítő hatásúak lehetnek. Orrdugulás ellen a gyógyszertárakban megvásárolható készítmények a leghatékonyabbak.
A különböző fájdalmak kezelésénél óvatosan kell eljárni, mert nem mindegy, hogy a beteg milyen fájdalomcsillapítót kap. Allergiás tünetek is felléphetnek, valamint sok orvosságot nem szabad túl fiatal gyerekeknek adni. Mindenekelőtt egyeztessünk háziorvosunkkal, hogy megtudjuk, mi az ajánlott gyógymód az adott szituációban.
A párás levegő és a sok méz szintén megkönnyítheti a betegen töltött napokat.
Milyen gyógymódokat nem ajánlanak?
A vénnyel és vény nélkül kapható gyógyszerek között rengeteg olyan van, ami nem használ, de akár a helyzeten is ronthat.
Az antibiotikumok például teljesen hatástalanok a megfázással szemben. A beteg nem fog gyorsabban meggyógyulni, valamint a gyógyszer indokolatlan használata kellemetlen következményekkel járhat.
Ebbe a csoportba tartozik a C-vitamin is, amiről sokan azt hiszik, megelőzi a betegségeket. Friss kutatások szerint olyan gyerekeknél, akik jobban ki vannak téve baktériumoknak, — például óvodai foglalkozásokon résztvevő kicsik — azoknál hasznos lehet, viszont a betegség ideje alatt már nem sok segítséget képes nyújtani.
Összegezve tehát: a pihenés és a hidratáltság nagyon fontos, mellette pedig törekedjünk hagyományosabb gyógymódokra, valamint fogyasszunk rengeteg mézet. A különböző gyógyszerek használata előtt kérjük háziorvosunk véleményét és tanácsát.
Nyitókép: Unsplash/Diana Polekhina
- Ízletes téli italok, amikkel átvészelhetjük a hideg időt - IN ›
- Így lehet leggyorsabban kilábalni a kínzó megfázásból - IN ›
- Nem enyhül a koronavírus okozta depresszió - IN ›
- Miért fontos a folátbevitel a nőknek? + 10 élelmiszer, amikkel ... ›
- A ketogén diéta 2022 legegészségtelenebb étrendje - IN ›
- A vitamin, amire a nőknek a legnagyobb szükségük van - IN ›