Arcát habzó tisztítóval mosó nő

A tisztítónk lehet a bűnös, ha  nem múlnak a mitesszereink?

Kialakítottuk a tökéletes bőrápolási rutint, hatalmas tudást szereztünk arról, milyen összetevőket érdemes használni és miket elkerülni. Mindent jól csinálunk, és mégis ott vannak az orrunkon vagy az állunkon azok a fránya mitesszerek.

Ha keményen küzdünk a mitesszerekkel és/vagy pattanásokkal, de úgy érezzük, hogy reménytelenül, természetes, hogy ki akarjuk deríteni, melyik bőrápoló termékünk nem teljesít jól – például a tisztítónk.

A mitesszerek a felesleges olajjal, keratinnal és sminkkel teli pórusok, amelyek a levegő hatására oxidáció miatt feketévé válnak. A túlzott olajtermelés eltömítheti a pórusokat, ami a pattanások különböző formáihoz vezet, beleértve a mitesszereket is. A fekete elszíneződés nem a szennyeződésnek köszönhető, hanem az eltömődött olaj és a levegő közötti kémiai reakciónak.

Hogyan állapíthatjuk meg, hogy a tisztítónk túl gyenge-e?

Ha a jelenlegi bőrápolási rutinunk nem tisztítja hatékonyan a mitesszereket és a pattanásokat, lehet, hogy itt az ideje, hogy átértékeld a termék összetevőit és az állagát. Az erősebb termékek azonban nem mindig jelentenek megoldást. Bár a tisztítás utáni „csikorgóan tiszta” érzés kielégítő lehet, a túlzott tisztítás lecsupaszíthatja a bőrt, és károsíthatja annak barrierjét és mikrobiomját.

A következetes bőrápolási rutin, amely pattanások elleni összetevőket tartalmaz, a legjobb út a tisztább bőrhöz. Válasszunk feltöltő összetevőket tartalmazó termékeket – mint például glicerin, ceramidok, niacinamid, hialuronsav, peptidek és növényi anyagok –, a bőr megnyugtatása és az egészséges mikrobiom támogatása érdekében.

Mit keressünk egy tisztítószerben?

Három kulcsfontosságú elemet érdemes keresni azokban a termékekben, amelyek segítenek a mitesszerek eltüntetésében:

  • Állag: A zsíros bőrre ideális a habzó tisztítószer (bár azt javasolja, hogy legyünk óvatosak, mivel az ilyen formulák túlzott használata lecsupaszíthatja a bőrt, veszélyeztetve a barriert és a mikrobiomot). A szárazabb bőrtípusok számára előnyös lehet egy hidratáló tisztítószer.
  • Benzoil-peroxid: A felesleges olaj, szennyeződés és smink eltávolítására ajánlják. Ügyeljünk rá, hogy fehér törülközőt használjunk, mivel ez az összetevő fehérítheti a szöveteket, valamint kerüljük a lejárt szavatosságú termékeket, mivel irritáló hatásúvá válhatnak.
  • Szalicilsav: A legjobb összetevő a mitesszerek megelőzésére és kezelésére, mivel olajkedvelő (lipofil), és mélyen behatol a pórusokba. Emellett gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik, és javíthatja a bőr tónusát és pigmentációját.

Figyeljünk azonban arra, hogy ne használjuk egyidejűleg a benzoil-peroxidot és a szalicilsavat, mivel irritációt okozhatnak. Ha pedig retinoidot is használunk, ügyeljünk arra, hogy más hatóanyagokkal kombináljuk.

További tippek a mitesszerek kezelésére

  • Használjunk retinoidokat: napi használatuk hasznos lehet
  • Csökkentsük a nehéz hidratáló, különösen a dimetikont tartalmazó krémek mennyiségét, mivel ez hozzájárulhat az olajosodáshoz és az eltömődéshez
  • Próbáljuk ki a foltkezelést: A pattanások elleni foltkezelések is hasznosak lehetnek, ha előírás szerint használjuk őket
  • Fényterápia: Egy másik lehetőség a kék és vörös fényterápiás maszkok, amelyek segíthetnek az aktív pattanások tisztításában, és következetes használatuk esetén csökkenthetik a bőrpírt és a gyulladást.
  • Kozmetikai kezelések: A pattanások súlyosságától függően választhatjuk például a Hydrafacial-t, a kémiai hámlasztást vagy a lézeres kezelést, melyek segítenek az olajtermelés csökkentésében és a bőr textúrájának javításában.

(Byrdie)

Nyitókép: Shutterstock