
Ez az ősi gyógynövény egyre népszerűbb az egészségügyi előnyei miatt, de vigyázz vele!
Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a közösségi médiában az ashwagandha, melyet számos híresség, köztük Meghan Markle, Gwyneth Paltrow és Jennifer Aniston állítólag nyugtató hatása miatt használ.
Az adatok szerint a #ashwagandha több mint 670 millió megtekintést ért el a TikTok-on 2024-ben.
A tudományosan Withania somnifera néven ismert ashwagandha egy gyakori gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak az ayurvédikus gyógyászatban – egy ősi indiai gyógyítási rendszer, amely azon a meggyőződésen alapul, hogy az egészség és a jóllét a test, az elme és a lélek egyensúlyától függ.
Az ajurvéda az egészség holisztikus megközelítését hangsúlyozza, amely természetes gyógymódokat, például gyógynövényeket, étrendi változtatásokat, fizikoterápiát, meditációt és jógát alkalmaz.
De a közösségi média felhajtásán túl mit mond a tudomány ennek a gyógynövénynek az előnyeiről?
Az ashwagandha gyökeret a hagyományos orvoslásban adaptogénként használják. Ez azt jelenti, hogy segíthet az embereknek abban, hogy ellenállóbbá váljanak a különböző típusú stresszel szemben, legyen az biológiai, fizikai vagy kémiai.
Az ashwagandhával kapcsolatban rendelkezésre álló legerősebb bizonyíték a stressz és a szorongás enyhítésére vonatkozik. Egy több kisebb tanulmányt vizsgáló áttekintés kimutatta, hogy az ashwagandha jelentősen csökkentheti az embereknél az érzékelt stressz és szorongás szintjét. Ez részben a stresszhormonokra, például a kortizolra gyakorolt szabályozó hatásának köszönhető.
Az Ashwagandha arról is ismert, hogy képes javítani az alvás minőségét. Tudományos nevének „somnifera” része, amely „alvásindukálót” jelent, utal a hatásaira. Egyes kísérletek szerint segíthet gyorsabban elaludni és mélyebb, pihentetőbb alvást élvezni, ezáltal növelve az energiaszintet. Ez előnyös lehet az álmatlanságban szenvedők számára, arra azonban nincs bizonyíték, hogy ez jobb-e, mint az altatók szedése.
Lehetséges előnyök
Fotó: Shutterstock
Az utóbbi időben ezt a gyógynövényt más előnyökkel is kapcsolatba hozták. Az „ashwagandha” szanszkrit szó jelentése „a ló illata”, ami azt a képességét szimbolizálja, hogy a ló erejét és állóképességét adja.
A sportolók és az edzés szerelmesei hasznát vehetik az ashwagandha fizikai teljesítményt fokozó képességének. Egyes kutatások szerint javíthatja az erőt, az izomtömeget és az oxigénfelhasználást edzés közben.
Néhány kisebb vizsgálatban kimutatták, hogy a férfiak esetében az ashwagandha növeli a tesztoszteronszintet, és javítja a termékenységet a spermiumok számának és mozgékonyságának növelésével. Ez a dehidroepiandroszteronnal (DHEA) – egy olyan nemi hormonnal, amelyet a szervezet természetesen termel – függhet össze.
A DHEA-t más hormonok, például a tesztoszteron előállításához használják. Ez azt jelenti, hogy a tesztoszteronra érzékeny prosztatarákos férfiaknak kerülniük kell ennek a gyógynövénynek a használatát.
Az Ashwagandha a kognitív funkciók javulásával, például jobb memóriával és fókuszálással hozható összefüggésbe. Kisebb tanulmányok, amelyekben olyan idősebb emberek vettek részt, akiknek van némi kognitív károsodásuk, azt sugallják, hogy az ashwagandha segíthet csökkenteni az oxidatív stresszt – a szabad gyököknek nevezett káros molekulákat, amelyek károsíthatják a test sejtjeit – és a gyulladást, amelyek negatívan befolyásolhatják a memóriát és a gondolkodási folyamatokat.
Jelenleg is folynak klinikai vizsgálatok, amelyek azt vizsgálják, hogy az ashwagandha hatékony lehet-e a hosszú ideig tartó COVID tüneteinek, például a fáradtságnak és a kognitív diszfunkciónak – a szellemi feladatokkal, például a gondolkodással, az emlékezéssel és a döntéshozatallal kapcsolatos nehézségeknek – a kezelésében, de erre még nincs szilárd bizonyíték. Az ashwagandha gazdag fitokemikáliákban, köztük withanolidokban. A withanolidok szteroid laktonok - szerkezetileg hasonlóak a szteroidokhoz, kémiai szerkezetükben laktongyűrűvel –, amelyekről úgy gondolják, hogy segítik a sejtek glükózfelvételét a véráramból.
Ez csökkentheti a vércukorszintet egészséges és cukorbeteg embereknél egyaránt, bár nagyobb vizsgálatokra van szükség. Állatkísérletekben a withanolidok gyulladáscsökkentő hatást mutatnak.
Mellékhatások
Bár az ashwagandha potenciális egészségügyi előnyöket kínálhat, számos kockázattal és mellékhatással is jár. Az ashwagandha hosszú távú biztonságossága nem jól dokumentált. A legtöbb tanulmány rövid távú, jellemzően legfeljebb három hónapos használatra összpontosított – de az előnyök csak hetek vagy hónapok múlva jelentkezhetnek. A leggyakoribb mellékhatások az enyhe gyomorpanaszok és a hányinger.
Használata nem javasolt olyan személyek számára, akiknek bizonyos már meglévő egészségügyi állapotuk van, például májbetegségben szenvednek. Bár ritkán, de előfordult, hogy májproblémákról, köztük súlyos májelégtelenségről számoltak be az ashwagandha használatával kapcsolatban.
Az Ashwagandha emellett serkentheti az immunrendszert, ami az autoimmun betegségekben, például szklerózis multiplexben és reumatoid artritiszben szenvedőknél fellángolásokat okozhat. Lehetséges továbbá, hogy az ashwagandha kölcsönhatásba léphet egyes gyógyszerekkel, például az immunszupresszánsokkal, nyugtatókkal és pajzsmirigyhormon-gyógyszerekkel. A kutatások szerint az ashwagandha befolyásolhatja a pajzsmirigy működését, különösen a pajzsmirigyhormonszint növelésével.
Terhes és szoptató nőknek azt tanácsolják, hogy kerüljék az ashwagandhát, különösen nagyobb dózisban. A gyógynövény összefüggésbe hozható a vetélésekkel, és bár ellentmondásos bizonyítékok állnak rendelkezésre, a legjobb, ha óvatosak vagyunk.
Nyitókép: Shutterstock