5 mondat, amit soha ne mondj a párodnak, ha szorongással küzd
Egy kapcsolatban, ahol az egyik fél szorongással küzd, míg a másik nem szenved ettől a betegségtől, ott az ártalmatlannak tűnő, segítő szándékú mondatok is sokat árthatnak, ha nem tudjuk, hogy pontosan hogyan kell kezelni a helyzetet.
Sokszor a legjobb szándékkal mondunk mondatokat, melyekről azt feltételezzük, hogy segítenek a szorongással küzdő partnerünkön, azonban lehet, hogy többet ártunk vele, mint azt gondolnánk. Fontos, hogy a szorongó személy számára egy biztonságos környezetet teremtsünk, ahol átsegíthetjük őt a problémáin. Ha olyasmit mondunk ugyanis, ami felerősíti a szorongását, azzal csak még jobban elszigetelődik előlünk.
A HuffPost terapeutákat kért meg, hogy osszák meg azokat a mondatokat, amelyeket káros a partnerünknek mondani, ha rosszul érzi magát a szorongás miatt.
„Minden rendben lesz.”
Ez a mondat azért különösen népszerű, mert az emberek úgy gondolják, hogy segít a szorongó személynek a jelenlegi spirálról a jövő pozitív lehetőségeire átállítani a gondolkodását. De amikor valaki szorong, és megrekedt abban a hitben, hogy a dolgok nincsenek rendben, akkor azt hallani, hogy rendben lesznek, nagyon távolinak tűnhet az igazságtól – magyarázta Vienna Pharaon New York-i házasság- és családterapeuta.
„Nehéz megbízni ezekben a szavakban a jelenben. Ahelyett, hogy azt mondanád, minden rendben lesz, talán helyettesíthetnéd ezt azzal, hogy >>Itt vagyok veled<< vagy >>Végig kísérlek ezen<<”
– tanácsolta a szakértő.
„Az egész csak a fejedben van.”
A szorongás csúcspontján az aggodalmak és félelmek kontrollálatlanul eluralkodhatnak a gondolatokon. Akár reálisak ezek a gondolatok, akár nem, ez válik a beteg valósságává.
Tory Eletto New York-i család- és házasságterapeuta a HuffPostnak elmondta, hogy ezek a mondatok a logikát célozzák meg, de amikor a partnerünk szorong, akkor az „üss vagy fuss” állapotában van. Ez azt jelenti, hogy a tapasztalataik túlmutatnak a logikán, és az ilyen mondatok nem segítenek.
„Nem nagy ügy.”
Ha valaki beüti a lábujját, és azt mondja, hogy „áú”, azt mondod neki, hogy „jaj, nem is fáj”? Hasonló érzés, a szorongó embernek, ha azt mondod neki, hogy az érzése nem nagy ügy. Bár lehet, hogy nekünk nem nagy ügy, de ha tagadjuk, hogy neki az, az azt jelenti, hogy az érzelmeiről egyáltalán nem veszünk tudomást.
„Ez a mondat elutasító és érvénytelenítő”
– mondta Eletto.
„Szerintem a hangnem is számít, de összességében bármilyen ilyen leegyszerűsítő kijelentés azt az üzenetet közvetítheti, hogy a szorongó partner képes lenne kilépni a szorongásból, ennél a betegségnél azonban ez nem így működik”
– mondta a magazinnak.
Az üzenet, amit át akarunk adni, az az, hogy nincsenek egyedül ezzel.
„Csak le kell nyugodnod.”
Senki sem szereti, ha azt mondják neki, hogy nyugodjon meg. Ez ugyanis a legkevésbé nyugatót mondat.
„Az ehhez hasonló mondatok elhanyagolják a tapasztalataikat, és a partnerüknek azt az érzést adják, hogy nem értik meg, ami hajlamos kiváltani az ellenkező reakciót”
– mondja Eletto a HuffPostnak.
A szorongás nem választás kérdése. Ha a megnyugvás lehetséges lenne, az emberek azonnal abbahagynák a szorongást, amint az elkezdődik.
„Nézd a jó oldalát.”
A szorongás a pánik és az idegesség ködét hozhatja létre, amely nem teszi lehetővé, hogy valaki a jelenlegi gondolatain kívülre lásson. Azzal, hogy azt javasoljuk, hogy nézzék a jó oldalát a dolgoknak, érvénytelenítjük a jelenlegi érzelmeiket.
Ez a mondat hihetetlenül érvénytelenítő, ami szégyent is kiválthat, mondta Eletto.
„Ha a partnered már így is küszködik, ha bármi olyasmit mondasz neki, hogy mit kéne tennie, az az elítélés érzését keltheti.”
A szorongó partnerünknek úgy tudunk a legjobban segíteni, ha megismerjük, hogy mi segít neki, nem pedig úgy, hogy mi az, aminek szerintünk segítenie kellene.
„Itt a testbeszéd, az érintés, a hangszín és a jelenlét számít”
– tette hozzá Eletto.
„Az olyan mondatok, mint >>Itt vagyok veled>> vagy >>Biztonságban vagy<< engedélyt adnak nekik, hogy át tudjanak lépni a szorongásukon.”
Nyitókép: Shutterstock