Vilmo sherceg és Katalin hercegné

Nyomós oka van annak, amiért a királyi család tagjai nem használnak biztonsági övet utazás közben

A brit királyi család tagjai számára a biztonság elsődleges prioritásnak számít, ezt bizonyítja az is, hogy szinte soha nem látni őket legalább egy rendőrtiszt nélkül sétálni a közterületeken. Éppen ezért az utazást illetően is számos szigorú szabályt kell betartaniuk. Létezik azonban egy kiskapu a szigorú protokollokban: a biztonsági övek. Amikor a királyi család tagjai hivatalos úton vannak, általában nem használják, ennek azonban szakértők szerint rengeteg oka van.


A királyi család járműve az egyetlen az úton

Dai Davies, a Scotland Yard különlegesen kiképzett személyvédelmi alakulatának egykori vezetője szerint sokszor azért nem kötik be a családtagok magukat, mivel nincsen más autó a forgalomban. Ez olyan nagyszabású eseményeknél fordulhat elő, mint például Károly királlyá koronázása.

„Minden a helyszín, az utazás és a kockázati tényezők felmérésén múlik. Az ünnepélyes eseményeken, amikor rövid távokat tesznek meg lassú tempóban, és az utakat lezárták, gyakran látni, hogy nem viselnek biztonsági övet. Ez azért van, mert ha nincs más jármű, akkor nincs vagy nagyon kicsi a közlekedési baleset kockázata"

– fejtette ki Davies, aki az 1990-es években a brit királyi család biztonságáért felelt.

Veszély esetén gyorsan ki tudnak szállni

Nyilvánvaló, hogy nem a forgalom az egyetlen gond, ha a királyi családról van szó. Elvégre a brit király, királynő és a család más magas rangú tagjai a világ legismertebb emberei közé tartoznak, így a legnagyobb biztonsági intézkedés ellenére sem lehet teljesen kizárni, hogy valami váratlan dolog történjen.

„Ha potenciális a vélt fenyegetés, könnyen előfordulhat, hogy nem kapcsolják be a biztonsági övet, különösen, ha elegáns ruhában vannak”

– magyarázza Davies. Ez azért fontos, mert így sokkal könnyebben és gyorsabb tudnak kiszállni az autóból, azaz hamarabb biztonságba lehet helyezni őket, ha nem kell a biztonsági övvel és a kacifántos, réteges viselettel bajlódniuk.

Nem akarják tönkretenni a ruhájukat

Michael Chandler brit biztonsági szakértő egy másik lehetséges okot is említ, amiért a királyi család tagjai nem kötik be magukat. Szerinte a döntésben óriási szerepet játszik az is, hogy nem akarják, hogy tönkremenjen a ruhájuk.

„A férfiak esetében például a biztonsági öv összegyűrheti az ingeket, így ez is tényező lehet. Valószínűleg ugyanez vonatkozik a nőkre is, akik nem szeretnék, ha a nagy eseményre – vagy akár a sajtó által készített fotókon – összegyűrődne a ruhájuk."

Davies azonban hangsúlyozza, hogy a biztonság sokkal fontosabb, mint a megjelenés.

De vajon más szempontból is veszélyes?

Természetesen a biztonsági öv nélküli vezetés általában rossz ötlet, a királyi család tagjai általában csak akkor nem használják, ha a kockázat kicsi vagy egyáltalán nem áll fenn. Tehát, míg a fent említett hivatalos eseményeken ez rendben van, addig egy forgalmas autópályán való gyorshajtásnál biztosan nem lenne az.

„Minden egyes utazás előtt mérlegelni kell. Ha nincs veszély, akkor lehet, hogy nem kell becsatolniuk a biztonsági övet, de a legtöbb esetben azt mondanám, hogy használják bátran“

– tette hozzá Davies – elvégre a királyi családot sem kímélték az autóbalesetek.

Fülöp herceg például 97 éves korában balesetet szenvedett Sandringham közelében, és bár ő nem sérült meg, a másik autóban ülő két nőt kórházba kellett szállítani. A legismertebb, természetesen, Diana hercegné halálos autóbalesete, aki egyes szakértők szerint sokkal nagyobb eséllyel élte volna túl az ütközést, ha be van kötve.

Mikor használják a biztonsági övet az autóban?

Habár rengeteg olyan képet látni róluk, ahol nincsenek bekötve, valójában sokkal gyakrabban használják a biztonsági övet, mint nem. Ha autópályán, gyorsan közlekednek vagy maguk vezetnek a hétköznapokban, akkor minden esetben becsatolják magukat. Vilmos herceg és felesége, Katalin hercegné például mindig bekötik a biztonsági övet, amikor a gyerekeiket viszik az iskolába.

Megbírságolhatják a királyi család tagjait, ha nem használják a bizonsági övet?

Technikailag igen, de erre valószínűleg soha nem kerülne sor. Jogi szempontból az Egyesült Királyságban mindenkinek kötelező bekötnie magát az autóban. Ha pedig nem kapcsolja be – és elkapják – akár 500 font (237 ezer forint) pénzbírsággal is sújthatják. Ennek ellenére van egy kivétel a szabály alól.

„A király azt tehet, amit akar, mert a törvények felett áll, és őt nem lehet felelősségre vonni”

– mondja Davies.

Bírság ide vagy oda, a szakértő szerint mindenesetre nagyon fontos, hogy a királyi családtagok példát mutassanak, többek között a biztonsági öv használatának terén is.

(Reader's Digest)

Nyitókép: Shutterstock