Az apáknál is megjelenhet a szülés utáni depresszió − így leplezd le
Ha azt mondjuk, hogy szülés utáni depresszió, tuti, hogy először te is az anyára gondolsz.
Mindig azt hittük, hogy a szülés utáni depresszió a nőket érinti, de most kiderült, hogy az új apukák számára is komoly következményekkel járhat a pici megérkezése, és ennek előfordulása sokkal gyakoribb, mint gondolnánk. Hogy többet tudjunk meg a férfiak szülés utáni depressziójáról, Darren D. Moore, Ph.D. házasság- és családterapeuta válaszait kutattuk a Pure Wow segítségével.
A kutatók szerint az apák 8-10 százaléka tapasztal szülés utáni depressziót, de ezek a statisztikák önbevalláson alapulnak, és előfordulhat, hogy egyes férfiak csendben szenvednek, mert félnek attól, hogy elítélik őket.
Az alábbiak figyelmeztető jelek lehetnek, amelyekre érdemes odafigyelni:
- Túlterheltnek érzi magát
- Ingerlékenység
- Határozatlanság
- Korlátozott érzelmi skála
- Az érdeklődés vagy az öröm hiánya a tevékenységek során
- Súlycsökkenés vagy súlygyarapodás
- Alvási problémák (túl sokat vagy nem eleget alszik)
- Értéktelenség vagy bűntudat érzései
- Düh
- Koncentrációs nehézségek
- Lehetséges öngyilkossági gondolatok
Fotó: Shutterstock
A szülés utáni depresszióval küzdő férfiak nagyobb valószínűséggel mutatnak dühöt vagy frusztrációt, míg a nők hajlamosabbak a reménytelenség, az általános szomorúság és a gyakori sírás érzésére.
Miért tapasztalnak egyes férfiak szülés utáni depressziót?
Azt gondolhatnánk, hogy ők nem mennek át ugyanazokon a hormonális változásokon, mint a nők. De kiderült, hogy tanulmányok kimutatták, hogy az újdonsült apák hormonális változásokat tapasztalhatnak a partnerük terhessége után − nevezetesen a tesztoszteron csökkenését, és számos más magyarázat is létezik arra, hogy a férfiak depressziót tapasztalnak, akár csak mert szemtanúi voltak a ennek a partnerüknél.
Hogyan néz ki a szülés utáni depresszió kezelése a férfiaknál?
A szülés utáni depresszió kezelése férfiaknál a helyzettől függően magában foglalhat egyéni vagy párterápiát, gyógyszeres kezelést vagy a kettő kombinációját. A terápia során a klinikus arra összpontosíthat, hogy feltárja, mi áll a szülés utáni depresszió hátterében, és meghatározza a bevezethető eszközöket és stratégiákat. A terápia magában foglalhatja a megküzdési mechanizmusok fejlesztését, a szemlélet vagy gondolkodásmód megváltoztatását és további támaszok kialakítását is.
Nyitókép: Shutterstock