tamponok

Miért nem vizsgálta eddig senki a tamponok nehézfémtartalmát?

A tamponok a világ egyik leggyakrabban használt menstruációs termékei, de egy új tanulmány szerint számos mérgező fémet, köztük arzént és ólmot tartalmaznak.


Mint az UC Berkeley sajtóközleménye az új tanulmányról megjegyzi, az iskola kutatói elsőként mértek nehézfémeket a tamponokban.

Aggasztó módon minden általunk vizsgált fém koncentrációját megtaláltuk

− mondta Jenni A. Shearston, a Berkeley közegészségügyi posztdoktori hallgatója és az Environment International című szaklapban megjelent új tanulmány első szerzője.

Összességében a kutatók − akik a New York-i Columbia Egyetem munkatársaival dolgoztak együtt − 16 különböző vegyi anyag szintjét találták az általuk mért 14 márkában (amelyeket, megjegyezzük, maga a tanulmány nem sorol fel.) Az arzén és az ólom mellett kadmium, réz, vas, higany és nikkel koncentrációját is kimutatták.

Bár a fémek szintje számos tényezőtől függően változott, többek között attól, hogy a tamponok az Egyesült Államokból vagy Európából származnak-e, illetve hogy organikusak-e vagy sem, egyetlen kategóriában sem volt következetesen alacsonyabb az összes vagy a legtöbb fém koncentrációja

− jegyzi meg a sajtóközlemény.

Az organikus tamponoknál például alacsonyabb volt az ólomkoncentráció, mint a nem organikus tamponoknál, de magasabbnak találták az arzénkoncentrációt.

Ezek a vegyi anyagok többféle módon kerülhettek a tamponokba. A tamponokban használt pamut felszívhatta a fémeket a levegőből, a vízből vagy a talajból, vagy szennyezéssel szennyeződhetett, például ólomkohó közelében. Ami azonban talán még aggasztóbb, az az a feltevés, miszerint a vegyi anyagok egy részét a gyártás során adták hozzá antibakteriális szerként, fehérítőként, pigmentként vagy valamilyen más ipari szintű eljárás során.

Bár kétségtelenül riasztó ez a feltételezés, a tanulmány mögött álló kutatók óvatosságra intenek, mielőtt pánikba esnénk.

Még több információra van szükségünk. Arra szeretném bátorítani az embereket, hogy támogassák a kutatásokat, és kérdezzenek ezzel kapcsolatban

− mondta Shearston a kutatással kapcsolatban adott interjúban.

Végső soron a menstruációs termékek gyártóin múlik, hogy jól csinálják-e − de ahogy a Time magazin is megjegyezte a kutatásról szóló írásában, a kémiai tesztelés sem az Egyesült Államokban, sem Európában nem része a tamponokra vonatkozó törvényi előírásoknak.

Izgalmas lenne, ha a nyilvánosság ezt követelné. Vagy ha megfelelőbb címkézést kapnának a tamponok és más menstruációs termékek

− mondta Shearston az iskola sajtóközleményében.

Forrás: Futurism

Nyitókép: Shutterstock