Naplemente

Meglepő előnye van a napfelkelte és naplemente nézésének

Sokan nem tudják, hogy a napfelkelte vagy a naplemente nézésének tényleges egészségügyi előnyei vannak.



Ahogy a tél felé közeledünk, a legtöbben egyre kevésbé kívánunk időt tölteni a szabadban. Ha azonban mégis rá tudjuk venni magunkat, hogy kimenjünk, akár egy kis időre is, érdemes azt napfelkeltekor vagy naplementekor tennünk. Nemcsak szemet gyönyörködtető látványban lehet részünk, hanem konkrét egészségügyi előnyei vannak ennek.

Az évnek ez a legjobb időszaka, amikor nagyszerű napfelkeltéket és naplementéket láthatunk

Bármelyik napfelkelte vagy naplemente gyönyörű látvány, de talán a legcsodálatosabb, amikor az égbolton „magas, vékony, szeles” felhők vannak, „amelyek képesek megvilágítani azokat az élénk narancssárga és vörös színekkel, mint egy vetítővászon” – mondja Benjamin Reppert, a Pennsylvania Állami Egyetem meteorológiai előadója és a SunsetWx napfelkelte- és napnyugta-előrejelző oldal társalapítója.

Ugyanakkor a légkör alsó részének tisztának kell lennie ahhoz, hogy láthassuk, teszi hozzá. A légköri viszonyoknak köszönhetően pedig ez a két tényező a legnagyobb valószínűséggel késő ősszel és kora télen fordul elő.

Ez azért van, mert az évnek ebben az időszakában gyakrabban vonulnak át az időjárási rendszerek, magyarázza Reppert. Ezek a magas, a napfényt visszaverő gomolyfelhők általában akkor vannak jelen, amikor lentebb tisztábbak a körülmények, amikor egy vihar éppen befelé tart vagy éppen távolodik.

Reppert szerint mostanra a nyári erdőtüzekből származó füstrészecskék egy része is feljutott a magas légkörbe, „ahol ugyanúgy viselkednek, mint ezek a gomolygó felhők, mivel nagyon hatékonyan szórják a fény vörös és narancssárga hullámhosszát”.

Ez még színesebbé teszi a drámát, amikor a hajnal vagy az aranyóra beköszönt (amikor ezek a szennyező anyagok alacsonyabbak, mint például nyáron, éppen ellenkező hatást fejtenek ki, visszaverik a fényt a nap felé, és tompítják a látott árnyalatokat).

Az ősz és a tél sokfelé a páratartalom csökkenésével is jár, és mivel kevesebb vízgőz van a levegőben, „a vörös és narancssárga árnyalatok át tudnak jönni, ahelyett, hogy a sok nedvesség szétszórná őket”, magyarázza Reppert.

Egy gyönyörű napfelkelte vagy naplemente látványának valódi pszichológiai előnyei vannak

Napfelkelte egy mez\u0151 felett

Fotó: Shutterstock

Valószínűleg hallottunk már a természetben töltött idő mentális és fizikai előnyeiről a betonba zártsággal szemben. Az előbbi nyugtató hatásai – az óceán hullámaitól a zöldellő területekig – csökkenthetik a stresszt, fokozhatják a boldogságot és még a kreativitást is azáltal, hogy a „lágy elbűvöltség” állapotába helyeznek (vagyis a megfelelő mennyiségű mentális stimulációba).

Nem meglepő, hogy a kutatások szerint az emberek általában kedvezőbben reagálnak a természetes környezetre, mint a városi környezetre, és esztétikailag is kellemesebbnek találják azt. Ennek ellenére ezek a tanulmányok nagyrészt semleges vagy kék égboltos körülmények között hasonlították össze a kettőt.

Alexander Smalley környezetpszichológus néhány évvel ezelőtt azt kezdte el vizsgálni, hogy az időjárás múló aspektusai, mint a szivárvány vagy a zivatar, amelyek mindkét típusú környezetben előfordulnak, hogyan befolyásolhatják az emberek tapasztalatait a kétféle környezetben.

Kiderült, hogy ha figyelembe vesszük ezeket a múló jelenségeket, az emberek pozitívabban értékelik a városi környezetet, így csökken a városi környezet és a zöldebb környezet közötti különbség. Smalley 2023-as tanulmánya azt találta, hogy amikor a kék égbolt alatti városi jeleneteket ábrázoló képekkel hasonlították össze, azok, amelyek ugyanazt a helyet naplementével, napfelkeltével vagy szivárvánnyal mutatták, „jelentős emelkedést váltottak ki az ámulatban, a szépség értékelésében és a fizetési hajlandóság mérésében”. Vagyis, az emberek hajlandóak voltak többet költeni, hogy meglátogassák ezt a helyszínt e múló állapotok valamelyikében.

Ez elég figyelemre méltó hatás olyan események esetében, amelyek a Földön mindenhol előfordulnak, nem csak a szuper természetközeli helyszíneken, mint a tengerpartok vagy a hegycsúcsok. Smalley szerint itt egy csodálatos lehetőség van arra, hogy „egy csomó olyan előnyt szabadítsunk fel, amely a természeti világ élménye mellett, de városi térben is van”.

A fizikai egészségre is jótékony hatással lehet

Az ok, amiért olyan jó érzés lehet elmerülni a napfelkeltében vagy naplementében, részben inkább fiziológiai, mint pszichológiai: a természetes fény a cirkadián ritmus, vagyis a szervezet belső testórája számára egyfajta jelzőként működik. A nappali fény elnyomja az agy alvást elősegítő hormonja, a melatonin-termelését, míg az éjszakai sötétség újra beindítja azt.

Egy 2020-as tanulmány megállapította, hogy a szemünknek az a része, amely a környezetünk fényviszonyainak az agyunk felé történő továbbításáért felelős, valójában színérzékeny, és a narancssárga és kék árnyalatok közötti kontrasztra reagál. Érdemes erre úgy gondolni, mint a beépített napfelkelte- vagy napnyugta-érzékelőre, amely lehetővé teszi számunkra, hogy pontosabban felmérjük, milyen napszak van.

Ha a reggeli napfényt nézzük, az feljebb tolhatja a belső óránkat és átállítja a cirkadián ritmusodat, így könnyebben tudunk elaludni és felébredni. Azonban mindenképpen előnyös, ha a napfelkeltét és a naplementét is megnézzük. A kék-narancssárga fény ezekben az időszakokban nem csak egy hasznos időbeállító jel, hanem hatással van az agy olyan központjaira is, amelyek befolyásolják a hangulatot és az éberséget.

(Glamour UK)

Nyitókép: Unsplash