Így kezeld és előzd meg a fakó, fáradt bőrt
Kiran Mian, aHudson Dermatology & Laser Surgery orvosi és esztétikai bőrgyógyász szakorvosa szerint a fakó bőr egy olyan bőrbetegség, amely az arcszín és a bőr általános vitalitásának elvesztésére utal. Jellemzően a világosabb bőrűeket érinti, ami a természetes arcszín megjelenésének megváltozását okozza.
„A bőr sárgás/barnás árnyalatú lehet, és dehidratáltnak, fakónak és szürkének tűnhet, kevesebb érrendszerrel és dússággal”
– magyarázza Mian.
A fakóság leggyakoribb okai a kiszáradás és a vérszegénység. Utóbbi eredménye a sápadt, sárga, fakó vagy tompa arcszín. A vitaminhiány is okozhat fakó bőrt, különösen az A-, B12-, C-, D- és E-vitamin hiánya, emellett a dohányzás is, amely felgyorsítja a bőr öregedését, csökkenti a kollagéntermelést, lebontja a bőr rugalmas rostjait, szabad gyököket termel, összeszűkíti az ereket, és csökkenti a bőr vitamin- és tápanyagellátását.
A fakó bőr okozhatja még:
- Stressz: A stressz és az elégtelen alvás olyan életmódbeli tényezők, amelyek fakó bőrhöz vezethetnek. Az alvás fontossága nagyon sok szinten létfontosságú a működésünkhöz. Az elégtelen alvás vagy a rossz alvási szokások bizonyítottan negatív következményekkel járnak a szervezetre, ami elméletileg megváltoztathatja a hormonszinteket, és negatívan járulhat hozzá az egészségi állapothoz, mindez pedig nemkívánatos hatással lehet a bőrre. A hormonok, a neurotranszmitterek és a citokinek is megváltozhatnak az alváshiány miatt, és mind befolyásolhatják a bőrsejteket.
- Túlzott napozás: A fotoöregedés, bőr korai öregedése a hosszan tartó és ismételt napozás (UV-fény) miatt pusztítást végezhet a bőrön. Ezek a változások a kronológiai életkor előrehaladtával is bekövetkeznek. A fotóöregedés, nem pedig az időbeli öregedés okoz sok olyan változást, amelyet a bőrön látunk. A fotoöregedés jellemzői közé tartoznak a finom és durva ráncok, pigmentációs változások (pl. foltok és szeplők), a bőr érdes textúrája, pókhálós erek, bőrpír és foltosság, megereszkedés és a bőr rugalmasságának elvesztése, valamint a fakó bőr.
- Dehidratáció: Ha még egy ok kell arra, hogy elegendő vizet igyunk, a fakó bőr az egyik ilyen, mivel a dehidratáció miatt a bőr fakónak tűnhet. Dehidratáltság esetén a szervezet víztartalma csökken, ami száraz és fénytelen bőrt eredményezhet. Idővel a bőr elveszítheti ragyogását és fakónak tűnhet.
Megelőzés és kezelés
Az első lépés az életmódunk áttekintése: eleget alszunk és megfelelő mennyiségű vizet iszunk-e.
Emellett fontos a megfelelő étrend is, hogy elegendő tápanyaghoz jussunk.
„Győződjön meg róla, hogy kiegyensúlyozott étrendet fogyaszt, sok színes gyümölcsöt és zöldséget. A piros paprika és a zöld spenót például nagyszerű A-vitamin- és vasforrások. A C-vitamin-bevitel növelése szintén ragyogóbbá teheti a bőrt”
– mondja Mian.
Emellett a testmozgás is nagy segítség lehet.
„A vér felpezsdítése segíthet friss tápanyagokat juttatni a bőrbe, és serkenti a nyirokáramlást, azt a rendszert, amely megszabadul a testben zajló sejtfolyamatokból származó hulladéktól és melléktermékektől.”
Ezek után jöhet a bőrápolási rutin felmérése. Ha nem hidratáljuk megfelelően a bőrünket, az száraz, fakó arcbőrhöz vezet.
Ennek kezelése magában foglalja a napi kétszeri tisztítást, hámlasztást, tonizálást, hidratálást és a fényvédő krém napi használatát.
Bizonyos kezelések, mint a lézer és a fénykészülékek, a mikroneedling és a kémiai hámlasztás szintén segíthetnek a bőr fiatalításában, a kollagénképződés és a sejtforgalom fokozásában.
A fakó bőr hátterében alapbetegség is állhat, így különösen fontos, hogy szakértőhöz forduljunk, ha a problémá fizikai tünetek kísérik, vagy ha a fakó bőr egy hónapja vagy hosszabb ideje fennáll.
„Ha kiegyensúlyozottan táplálkozol, eleget alszol és elegendő vizet iszol, mégis fakó a bőröd, érdemes orvoshoz fordulni. Bizonyos hormonális egyensúlyzavarok, májműködési zavarok vagy más gyomor-bélrendszeri állapotok is okozhatnak fakó bőrt, ilyenkor indokolt lenne egy [orvosi vizsgálat]”
– teszi hozzá Mian.
(Byrdie)
Nyitókép: Shutterstock