
Egyiptom változtatna, kevésbé zsúfolt élményt ígérnek a híres látványosságnál
Évente több millióan látogatnak Egyiptomba a gízai piramisok miatt, de az UNESCO világörökségi helyszínt évek óta gyenge irányítás, szabályozatlan és agresszív árusok, valamint állatkínzásról szóló jelentések sújtják. Most Egyiptom kormánya lépéseket tesz a gízai piramisok rendbetételére, de a felújítás nem indult zökkenőmentesen.
A zsúfoltság, a rámenős idegenvezetők és az agresszív árusok sokak élményét rontották el az elmúlt években. Az új terv célja, hogy tisztább, rendezettebb legyen a piramisok környezete. A projektet az Orascom Pyramids Entertainment vezeti, a teljes költség 51 millió dollár (kb. 18.2 milliárd forint).
Olvasd el ezt is! Törökország ikonikus látványossága mérföldkőnek számító felújításon esik át
Egy új bejáratot is kialakítottak a Fayoum autópálya felől, hogy tehermentesítsék a forgalmas régi bejáratot. Ám a próbaüzem alatt a lovas- és tevevezetők tiltakozásul eltorlaszolták az utat, mert nem akarnak az új, kijelölt parkolózónákba költözni, ugyanis szerintük ezek túl messze vannak, és visszaesést okoznának a bevételben. Ugyanakkor, sok panasz érkezett már rájuk zaklatás és túlárazás miatt.
Az Orascom alapítója, Naguib Sawiris így nyilatkozott az X-en:
„Aki nem hajlandó átköltözni az új zónákba, nem kap engedélyt a működésre. A köz érdekét és az örökség védelmét nem áldozhatjuk fel néhány ember hasznáért”
– írta.
Az új szabályozás értelmében a jövőben sem magánautók, sem turistabuszok nem hajthatnak be a gízai fennsíkra. A turisták kizárólag környezetbarát, elektromos járművekkel közlekedhetnek majd. Az Orascom szerint jelenleg 45 elektromos busz van üzemben, melyek ötpercenként indulnak. A fejlesztések részeként több sírhelyet is restaurálnak, online jegyvásárlási lehetőséget vezetnek be, és egy új látogatóközpont is épül.
Fotó: Pexels
Sokan azt remélik, hogy az árusok kitelepítése nemcsak rendet teremt, hanem megakadályozza az állatkínzásokat, ami már régóta súlyos probléma a piramisok körül. A PETA vizsgálatai szerint a lovakat és tevéket rendszeresen bántalmazzák, alultáplálják, sőt ha elpusztulnak, egyszerűen kidobják őket.
„A gízai piramisoknak Egyiptom büszkeségét kellene jelképezniük, nem pedig az állatok szenvedését”
– mondta Jason Baker, a PETA Asia alelnöke.
A szervezet arra kér minden látogatót, hogy ne vegyenek igénybe állatos túrákat.
(EuroNews)
Borítókép: Shutterstock