
Törökország ikonikus látványossága mérföldkőnek számító felújításon esik át
Isztambul városának egyik legrégebbi épülete a Hagia Sophia. Ez a lenyűgöző építészeti csoda, amely a történelem során katedrálisként, mecsetként és múzeumként is működött, fontos részét képezi a város látképének. 1 486 év után az épület jelentős felújításon esik át, és mivel egy ősi struktúráról van szó, a munka biztosan nem lesz könnyű.
Asnu Bilban Yalçin bizánci művészettörténész a Reutersnek úgy nyilatkozott, hogy a munkálatok fontos fejezetet nyitnak a Hagia Sophia történetében. A restaurálás legfontosabb feladata az ikonikus kupola megóvása lesz.
Olvasd el ezt is! Megvan Spanyolország legjobb műemléke, és nem a Sagrada Familia az
A kupola borítását eltávolítják, majd az állapotától függően felújítják vagy kicserélik. A munkát daruk segítik a tetőn, a kupolán és a minareteken, továbbá a felújítás ideje alatt egy védő acélszerkezet óvja majd a belső teret az időjárás viszontagságaitól. Az épület belső terében eközben a Hagia Sophia híres mozaikjai is restaurálásra kerülnek, hogy visszanyerjék eredeti fényüket és szépségüket.
Egy szimuláció segítségével sikerült feltérképezni az épület gyenge pontjait, azonban a szakértők szerint a tényleges munkálatok megkezdése után további problémák is felbukkanhatnak.
A Hagia Sophia kilenc évszázadon át a világ legnagyobb katedrálisa volt, egészen addig, amíg II. Mehmed oszmán szultán 1453-ban elfoglalta Konstantinápolyt, és mecsetté nem alakíttatta. Az épület hosszú története során számos vallási és kulturális változáson ment keresztül, és ma is az UNESCO világörökség része, mely mind az iszlám, mind a kereszténység számára fontos vallási emlékhely.
A munkálatok ideje alatt nem tervezik korlátozni a komplexum látogatását, ugyanakkor nincs még kitűzött befejezési dátum, így a restaurálás akár hosszabb időt is igénybe vehet.
(TimeOut)
Borítókép: Unsplash