Martin Bashir interjút készít Diana hercegnővel a Kensington-palotában a Panorama című televíziós műsor számára 1995-ben

A riporter a BBC-t okolta a botrányosra sikerült Diana- interjú miatt

Belső levelezésekből kiderül, hogy Martin Bashir etnikai hovatartozása és munkásosztálybeli háttere is hozzájárult ahhoz, hogy célponttá váljon.


Martin Bashir a szakmai féltékenységet, a származását és az etnikai hovatartozását okolta, miután kiderült, hogy állítólag csalással próbált interjút készíteni Diana walesi hercegnővel.

A BBC egy tavaly decemberi bírósági végzést követően mintegy 3000 belső e-mailt hozott nyilvánosságra a Dianával 1995-ben készített interjú botrány kapcsán. Andy Webb oknyomozó újságíró több mint két évvel ezelőtt nyújtotta be az információszabadságra vonatkozó kérelmet, miután azt állította, hogy a BBC vezetői megpróbálták eltussolni Bashir cselekedeteit.

A BBC szerint azonban minden olyan feltételezés, miszerint rosszhiszeműen cselekedett volna, egyszerűen téves.

Egy 2020. július 20-án kelt e-mailben Bashir közölte a BBC történeti részlegének vezetőjével, Robert Seatterrel, hogy a hamisított dokumentumok nem játszottak szerepet az interjú megszerzésében, és az kevesebb vitát váltott volna ki, ha egy „dinasztikus” újságíró, például David Dimbleby készíti.

„Sajnálattal hallom, hogy ez az úgynevezett „hamisítási” történet ismét felütötte a fejét. Ez nem játszott szerepet az interjúban, de lehetővé tette, hogy a szakmai féltékenység, különösen a vállalaton belül, felhúzza a kalapját az állítólagos bűncselekményekre. Akkoriban az is nyilvánvaló volt, hogy némi ingerültséget váltott ki, hogy egy nem fehér, munkásosztálybeli gyökerekkel rendelkező, második generációs bevándorlónak volt képe bemenni egy királyi palotába és interjút készíteni. Sokkal egyszerűbb lett volna, ha valamelyik dinasztikus család (Dimbleby és társai) tette volna meg”

– írta Bashir.

A botrány mely arról szólt, hogy Bashir 1995-ben Panorama-interjút készített Dianával, azután robbant ki, miután Tony Hall, a BBC korábbi hírigazgatója egy bizalmas tájékoztatóban azt sugallta, hogy Diana bátyja, Charles Spencer bankszámla kivonatokat adott Bashirnek.

Bashir azonban 1995-ben bankszámlakivonatokat hamisított, és megmutatta azokat Spencernek, hogy hozzáférhessen Dianához, amivel súlyosan megsértette a műsorszolgáltató produceri irányelveit. Bashir Seatternek elmondta, hogy az akkori walesi herceg munkatársai megdicsérték, amiért nem adott interjúkat a műsorról.

„Mióta 2015-ben visszatértem az Egyesült Királyságba, és 2016-ban újra csatlakoztam a BBC-hez, a walesi herceg hivatalának vezető munkatársai (meglepetésemre) hálájukat fejezték ki, amiért elutasítottam az interjú megvitatására vonatkozó minden kérést. Mint bizonyára megértik, a néhai hercegnő szavait a királyi család túlélő tagjainak, különösen [Károly] walesi hercegnek a megtámadására használták fel, amit én soha nem akartam megtenni.”

A BBC szóvivője kedden elmondta, hogy az egész folyamat során nagyon komolyan vették a bíróság utasításainak betartására vonatkozó kötelezettségeiket.

„Ezért ma mintegy 3000 dokumentumot, mintegy 10 ezer oldalt adtunk ki Webb úrnak. Ez a legutóbbi közzététel sok száz oldalnyi duplikátumot és olyan anyagot tartalmaz, amely nem kapcsolódott az 1995-ös Panorámához, de az elektronikus keresés során mégis előkerült. Ahol szükséges volt, ott az információszabadságról szóló törvénnyel összhangban szerkesztettük az anyagokat. Semmi sem támasztja alá azokat az állításokat, amelyek szerint a BBC 2020-ban rosszhiszeműen járt el, és fenntartjuk, hogy ez a felvetés egyszerűen téves”

– fogalmazott.