A mondat, amit minden szülőnek kerülnie kéne gyerekneveléskor
A gyereknevelés sok szempontból egy nagyon kényes feladat. Bizonyos rögzült kifejezések kárt okozhatnak a fiatalok gondolkodásmódjában, így azokat szülőként el kell kerülni. Alábbi cikkünkbe egy gyermekpszichológus tanácsát áruljuk el. Ezt a mondatot érdemes elfelejteni.
Bizonyára minden szülő találkozott már azzal, hogy a gyerek egyszerűen mérges lett, dührohamot kapott és semmibe vette a felnőttek szavait. Ez egy nagyon gyakori dolog a fiataloknál, viszont a szülőknek összeszedetten kell reagálniuk erre is. Nem szabad azt a generációk óta berögzült sort elismételni, hogy:
„Szomorúvá teszed anyut."
Ezt akárhogy fogalmazza meg egy ember, a jelentése ugyanaz lesz. Mégpedig, hogy a fiatalnak el kell fojtania a saját érzéseit és gondolatait, hogy mások boldogok legyenek. Ez már önmagában is káros, de ami még rosszabbá teszi, az a mögöttes jelentése. Ezt a nevelőcélzatú mondatot alkalmazva később azt érezheti a gyerek, hogy az emberek nem képesek saját érzelmeik befolyásolására.
Mások negatív és pozitív irányba is állíthatják a hangulatát, de önmagában egy személy nem felelős az érzelmeiért. Ez hosszútávon a felnőtt életben súlyos önértékelési gondokat eredményezhet, illetve növeli a társfüggőség kialakulási esélyét is.
Minderre Becky Kennedy gyermekpszichológus világított rá egy nemrég közzétett Instagram-posztjában.
Elmondása szerint fontos, hogy ilyen esetekben megpróbáljuk empátiára nevelni a gyerekeket, de nem ilyen módon. Célravezetőbb figyelembe venni az ő érzéseiket is, ezzel együtt pedig megszabni egy határt.
„Mérges vagy, látom, de anya felemel téged, és átvisz a másik szobába, ha nem hagyod abba a testvéred bántását.”
Nyitókép: Shutterstock
Forrás: PureWow