A legmérgezőbb párkapcsolati mintázat – így szabadulhatsz meg tőle
Az egyik legmérgezőbb kapcsolati minta a silent treatment, azaz a csenddel verés. A kommunikációtól való elzárkózás egy olyan minta része, amelyet a pszichológusok „követelés-elvonulás” mintának neveznek.
Ez a mintázat gyakran előfordul a kapcsolatokban, amikor azok szorult helyzetben vannak. Ennek során az egyik partner gyakran a nő – követelőzik, míg a férfi visszavonul.
Néha fordított irányban történik, de mindkét esetben nagyon káros a kapcsolatra nézve, és nehéz lehet belőle kitörni.
Paul Schrodt professzor, a tanulmány első szerzője a PsyBlognak elmondta, hogy ez a leggyakoribb konfliktusminta a házasságban vagy bármely elkötelezett, kialakult romantikus kapcsolatban, és óriási károkat okoz.
A következtetések 74 különböző, több mint 14 000 résztvevővel végzett tanulmány elemzéséből származnak. Az eredmények azt mutatták, hogy a követelés-elvonás mintát mutató pároknál volt a legalacsonyabb a párkapcsolati elégedettség. Emellett rosszabb kommunikációról, alacsonyabb intimitásról, magasabb agresszióról és szorongásról számoltak be.
„A partnerek ebbe a mintába zárkóznak, főként azért, mert mindketten a másikban látják az okot. Mindkét partner a másikban látja a problémát”
– fogalmazott Schrodt, aki szerint inkább a férjek hajlamosak a visszahúzódásra.
„Az egyik legfontosabb dolog, amit találtunk, hogy bár a feleség-követelés/férj-elvonulás gyakrabban fordul elő, ez nem több vagy kevesebb kárt okoz. Ez a párkapcsolati zavarok valódi, komoly jele.”
A követelés-elvonulás mintájával úgy lehet a legjobban megbirkózni, ha elfogadjuk és érvényesítjük a másik személyiségét, ez pedig a kommunikáció javításával érhető el.
A férfiaknak meg kell hallgatniuk érteniük a partnerüket, míg a nőknek csökkenteniük kell a negativitásukat és ellenségességüket (illetve fordítva, ha a nő visszahúzódik).
Jobb, ha a problémákat a lehető legsemlegesebben hozzák fel, hogy meghallgassák őket. Ha mindkét partner képes kommunikálni a problémákat és úgy érzi, hogy megérti a másikat, nagyobb a házastársi elégedettség.
Nyitókép: Pexels
- 6 jel, hogy a párod nem érdemel meg téged ›
- 3 lépés egy jó párkapcsolathoz — így építs ki egészséges határokat! ›
- 3 lépés az egészséges párkapcsolat kialakításához ›
- Jelek, amikből tudod, hogy a párkapcsolat egyoldalúvá válhat ›
- Ezt a 6 mondatot soha nem kéne hallanod egy párkapcsolatban - IN ›
- Ez a „jó” kapcsolati minta meglepően mérgező - IN ›
- 5 ok, ami miatt szabotálhatod a párkapcsolataidat - IN ›