Egy anyuka veszekszik a tini lányával

4 dolog, ami tinédzserkorban történik az emberek agyával

Tinédzserkorú fiatalt nevelő szülők tapasztalhatták már úgy, mintha gyermekük teljesen máshogy gondolkodna, mint ők. Meggondolatlanul dönt és gyorsan, illetve hevesen reagál minden ingerre. Ezek az agyban végbemenő sajátosságok tudományosan magyarázhatók, alábbi cikkünkben pedig ezekről beszélünk.


1. A tinik agya hátulról előrefelé fejlődik

Mindenki tisztában van azzal, hogy a kamaszok agya még fejlődik. Azt azonban már kevesen tudják, hogy milyen irányba. Először az agy hátsó része érik meg a felnőtt létre, majd szépen lassan az első részek is. Ez azt jelenti, hogy az érvelést, a döntéshozatalt és az impulzuskontrollt befolyásoló területek kerülnek a folyamat végére.

Éppen ezért nem szabad túlságosan értetlenkedően nézni, amikor kamasz gyermekünk egy látszólag teljesen meggondolatlan dolgot tesz. A helyes döntések meghozását viszont lehet segíteni egy olyan módszerrel, melyet előretekintésnek hívnak. Ilyenkor fel kell hozni egy témát, amiben problémák történhetnek a jövőben. Ehhez különböző reakciókat és a várható végkimeneteleket is érdemes elmesélni.

Például elképzelhető, hogy a tinédzser már évek óta tömegközlekedéssel jár. Ettől függetlenül szeretnénk felhívni arra a figyelmét, mi van akkor, ha valaki verekedni szeretne vele egy esti járaton. Ekkor kell elmondani azokat a reakciókat, amik ekkor történhetnek, és hogy azoknak mi lehet a végkimenetelük.

Várhatóan a beszélgetés során mérgesek lesznek, amiért ezt végig kell hallgatniuk, de megéri. A módszer elveti bennük a helyes döntés magját, így az éles helyzetben bölcsebben cselekedhetnek.

2. Az örömközpont veszélyesen kileng ebben az időszakban

Tanulmányok bebizonyították, hogy a tinik agyának a jutalomközpontja már teljesen érettnek számít. Ez azt jelenti, hogy a tudatalattiukban pontosan észlelik már, hogy mi teszi őket boldoggá és hogy mit kell tenniük a kielégülés érdekében. Ezzel szemben az előző pontban is körülírt prefrontális kéreg akkor még nagyon fejletlen, így nem képesek mérlegelni a következményeket.

3. Alvási idő felborulása

Egy apuka veszekszik a tini fi\u00e1val

Fotó: Shutterstock

Biztos minden kamasz gyereket nevelő szülő találkozott már azzal az idegesítő jelenséggel, hogy az új életszakaszba lépett fiatal későn fekszik és sokára ébred fel. Ez teljesen természetes, ugyanis a tinik agyában a cirkadián ritmus teljesen fel van borulva. A szervezetükben a melatonin felszabadulása később kezdődik meg, így sokkal később fáradnak el, mint a felnőttek. Ez viszont azt is eredményezi, hogy később akarnak felkelni, ennek a rendszernek pedig nagyon nem tesz jót az iskolai időbeosztás.

Mivel nem aludják ki rendesen magukat, így egész nap fáradtabbak az átlagnál és így rosszabb jegyeket szerezhetnek.

4. Másképp dolgozzák fel a negatív szociális interakciókat

Szakértők bebizonyították, hogy a kamaszok érzelmileg érzékenyebbek a negatív ingerekre. Ez megmagyarázza azt is, hogy gyakran miért lesznek szomorúak, vagy esetleg mérgesek a legkisebb behatások hatásaira is. Ez nem az ő hibájuk, szimplán az agyuk akkor még így küzd meg a jelentkező problémákkal.

Nyitókép: Shutterstock

Forrás: PureWow