Így néz ki a világ első 3D-nyomtatással készült szállodája
Ez a világ első 3D-nyomtatással készült szállodája, állítja Liz Lambert, az El Cosmico tulajdonosa.
Lambert szerint a technológia példátlan kreativitást tesz lehetővé.
„A legtöbb szálloda négy fal közé van zárva, és sokszor ugyanazt az egységet építjük újra és újra és újra. Soha nem voltam még képes ilyen kevés megkötéssel és ilyen folyékonyan építeni... csak az íveket, a kupolákat és a parabolákat. Ez egy őrült módja az építkezésnek.”
Lambert szerint az egységek olyan építészeti elemeket is tartalmazhatnak, amelyek hagyományos építéssel történő nagyszabású megvalósítása általában túl drága lenne.
Az első két építés alatt álló egyemeletes, 3,7 méter magas falakkal rendelkező egység egy három hálószobás lakótér és egy egyszobás szállodai egység. Az íves, bézs színű falakat az ICON Vulcan nevű 14,2 méter széles, 4,7 méter magas és 4,75 tonna súlyú 3D-nyomtatója vezeti ki.
A Vulcan-t egy nyomdaipari technikus figyeli, ahogy a robotkar és a fúvóka egy portálon végigsiklik a munkaterületen.
Ennek a 3D nyomtatónak a „tintája” egy speciális cementalapú anyag, a Lavacrete szabadalmaztatott keverék, amelyet a szilárdság, a megfizethető méretarány és a nyomtathatóság érdekében terveztek.
Az ICON vezérigazgatója és alapítója, Jason Ballard elmondta, hogy a munkások az időjárási viszonyok alapján állítják be és keverik össze az összetevőket.
„A varázslat a keverékekben történik, amelyek lehetővé teszik számunkra a nyomtatás folytatását”
– mondta Ballard, hozzátéve, hogy a páratartalom, a hőmérséklet és a besugárzás befolyásolja az anyag viselkedését, sőt, még a végső színt is.
Az ICON egy Austin melletti 3D-nyomtatott háznegyeden is dolgozik.
Hosszú távon a 3D-nyomtatott építőipar kiszoríthat néhány szakmunkás állást, mutat rá Milad Bazli, az ausztráliai Charles Darwin Egyetem tudományos és technológiai előadója.
„Úgy gondolom, hogy társadalmi szempontból és a gazdaságra gyakorolt hatás szempontjából a helyi munkahelyek tekintetében, különösen a távoli területeken, ez lesz az egyik olyan kihívás, amelyet figyelembe kell vennünk, amikor a 3D nyomtatási módszerre térünk át.”
Az El Cosmico bővítése a tervek szerint 2026-ra fejeződik be. A szállodai egységek ára 200-450 dollár (71-160 ezer forint) között lesz éjszakánként.
(Reuters)
Nyitókép: elcosmicomarfa/Instagram