Valóban másképp működik férfiak és a nők agya
Lehet, hogy a férfiak tényleg a Marsról származnak?
A vita arról, hogy van-e különbség a férfiak és a nők agya között, azóta folyik, amióta a legtöbb ember emlékszik. A tudósoknak eddig nem sikerült az emberi agyban meglévő valódi különbségeket a nemhez kötni.
A Stanford Egyetem kutatói egy áttörést jelentő tanulmányukban nemrég azonban valódi különbségeket fedeztek fel a férfi és női agyakban, írja az ausztrál Marie Claire.
Egy új mesterséges intelligencia (AI) modell segítségével a kutatók megállapították, hogy a modell több mint 90%-os pontossággal különbséget tudott tenni a férfi és a női agy között a különböző szerveződési minták azonosítása révén.
Ezt egy mély neurális hálózati AI-modell létrehozásával érték el, amely megtanulta az agyi képalkotó adatok osztályozását.
A modellnek 1500 agyi felvételt mutattak, amely az agyban található specifikus hotspotok azonosítása révén szinte meg tudta állapítani, hogy a felvétel férfitól vagy nőtől származik-e.
Az agy azon részei, amelyekben a modell szerint a legnagyobb különbség van a nemek között, az alapértelmezett üzemmód hálózatát foglalják magukban, amely az önreferenciális információkat feldolgozni segítő agyi rendszer.
További forró pontok voltak a striatum és a limbikus hálózat, amelyek részt vesznek a tanulásban és abban, hogy hogyan reagálunk a jutalmakra.
Vinod Menon, a pszichiátria és a viselkedéstudományok professzora és a Stanford Cognitive and Systems Neuroscience Laboratory igazgatója szerint a kutatás nagyon erős bizonyítékot nyújt arra, hogy a nem az emberi agy szerveződésének robusztus meghatározója.
A tanulmány nemcsak a férfi és női agy közötti különbségekről szóló, régóta tartó vita lezárásában, hanem abban is segít, hogy megértsük, hogyan hatnak a férfiakra a nőket és a férfiakat másképp érintő neuropszichiátriai állapotok.
Menon közleményben elmondta, a tanulmány egyik fő motivációja az, hogy a nem döntő szerepet játszik az emberi agy fejlődésében, az öregedésben, valamint a pszichiátriai és neurológiai rendellenességek megnyilvánulásában.
„Az egészséges felnőtt agyban a nemi különbségek következetes és megismételhető azonosítása kritikus lépés a pszichiátriai és neurológiai rendellenességek nemspecifikus sebezhetőségének mélyebb megértése felé.”
Nyitókép: Shutterstock