A NASA sikeresen elindította az Artemis 1 holdrakétáját — mi következik?
A NASA legújabb holdmissziója, az Artemis 1 végre sikeresen elindult, miután kétszer is halasztani kellett a kilövést. Ezzel elkezdődött egy hosszú folyamat első lépése, melynek fő célja, hogy néhány éven belül már tartósan jelen legyen az emberiség a Holdon.
Múlt héten még szárnyra kapott egy olyan hír, miszerint az Artemis 1 küldetés mégsem indulhat el a kijelölt időpontban, hiszen egy odáig elérő hurrikán hatása megrongálhatta a szerkezetet. Kapcsolódó cikkünket itt lehet elolvasni. Szerencsére ez mégsem befolyásolta a terveket, így a Space Launch Systemet hivatalosan is az útjára bocsájtották.
A rakéta egészen pontosan november 16-án indult a NASA floridai Kennedy Űrközpontjából. Azóta a jelentések szerint elért odáig a folyamat, hogy a fő hajtóművek leálltak, a magfokozat pedig levált a szerkezetről. Ezt követi majd a napelemek aktiválása, hogy a továbbiakban a fő csillagunkból kinyerhető energia működtethesse a rakétát.
A küldetés előre láthatóan 25 nap, 11 óra és 36 percig tart majd, tehát — amennyiben minden a tervek szerint halad — akkor december 11-én tér vissza a bolygónkra. Ez idő alatt 2,09 millió km távolságot tesz meg a világűrben. A küldetés egyik legnagyobb különlegessége, hogy messzebbre enged betekintést az emberiség számára, mint eddig bármely hasonló célú eszköz.
We are going.
— NASA (@NASA) November 16, 2022
For the first time, the @NASA_SLS rocket and @NASA_Orion fly together. #Artemis I begins a new chapter in human lunar exploration. pic.twitter.com/vmC64Qgft9
A korábbiakkal ellentétben az Artemis 1 a Hold túlsó oldalára megy, majd onnan jön vissza. Emellett néhány speciális műholdat is telepít. A NASA tervei az egyes számmal ellátott misszióval, hogy megbizonyosodjanak róla, hogy az űrhajó biztonságos a jövőbeli legénység számára. 2024-ben tervezik indítani az Artemis 2-t, akkor már emberekkel a fedélzeten.
Rá egy évre következik a 3-as számú, mellyela szakemberek az első nőt és az első színes bőrű embert akarják a Hold felszínére juttatni. Végezetül 2027-ben az Artemis 4 küldetés egy Gateway nevű miniholdállomásra viszi az űrhajósokat — írja a ScienceAlert.
Nyitókép: Shutterstock
- A Föld Holdjának csupán pár órába telhetett, hogy kialakuljon a káoszból ›
- Hány hold fér el az égen? A válasz igen meglepő ›
- Egy titkos hold maradványai rejtőzhetnek a Szaturnusz gyűrűjében ›
- Így alakult ki a Hold felszínén lévő arc, amit csak nagyon kevesen látnak ›
- Ők lehetnek a NASA 2024-es Hold-missziójának asztronautái - IN ›