Ismét megválasztották az Év szavát, ez lett az
Az Oxfordi Egyetem megválasztotta a 2024-es év szavát, ami az egyik népszerű tevékenységünkre utal.
Az év szava a brain rot, vagyis agyrohadás lett az Oxfordi Egyetem szerint. Hogy ez valóban létezik-e, arra nincs bizonyíték, inkább a szorongás jeleként használjuk, amikor attól félünk, hogy a közösségi média és az alacsony minőségű tartalom fogyasztása károsan hat ránk. Ez alatt főképp a Facebook és az Instagram hírfolyamának görgetését értjük − írja a Haszon.
A brain rot tehát a túlzott mennyiségű alacsony minőségű online tartalom fogyasztásának hatásaival kapcsolatos aggodalmakat ragadja meg.
2023 és 2024 között a szó használatának gyakorisága 230 százalékkal nőtt, és az Oxfordi Egyetem professzora, Andrew Przybylski pszichológus szerint ez annak kornak a tünete, amelyben élünk. Nem tudjuk, hogy az agyrohadás valóban létezik-e, de félünk, szorongunk, hogy a social média káros ránk nézve. A szót kezdetben inkább a Z és az Alpha generáció használta, de mostanra már elterjedt a közösségi médiában található alacsony minőségű tartalmak leírására.
Fotó: Shutterstock
Henry David Thoreau író, költő egyébként a brain rot szót már az 1850-es években is használta, amikor a társadalomnak azt a tendenciáját bírálta, hogy az leértékeli a bonyolultabb, összetettebb gondolatokat.
Az Év szavai korábban
Ha megnézzük, melyek voltak az Év szavai az Oxfordi Egyetem szerint a korábbi években, akkor látjuk, hogy néhány szónál teljesen egyértelmű, miért lettek azok. Ilyen 2001-ből az amerikai terrortámadásokat jelölő 9-11, 2008-ból a válságban a pénzügyi mentőcsomagokat szimbolizáló bailout, 2014-ből a jogvédő világmozgalomra utaló #blacklivesmatter, 2020-ből a világjárvány szava, a Covid.
Nyitókép: Shutterstock
- Új funkciót vezetett be az Instagram, és még csak észre sem vettük ›
- Nem meglepő, de probléma, ha neked is „popcorn agyad” van ›
- 5 ok, amiért nem bírod ki, hogy ne nézd meg az exed közösségi oldalát ›
- A Facebook a kezdetektől fogva rossz mentális egészséget okoz ›
- Egy hét közösségi média nélkül sokat javíthat a mentális egészségünkön ›