Az első barlangvéseteket lehet, hogy nem is emberek készítették?
Egy nemrégiben közzétett vizsgálat szerint egy francia barlangban találtak rá a legrégebbi, 57 ezer éves falvésetekre. Azonban a műalkotások mögött nem az értelmes emberek, hanem a neandervölgyiek állnak.
A kutatók az érdekes művekre az észak-közép-franciaországi Centre-Val de Loire-völgyben található La Roche-Cotardban lettek figyelmesek – írja az IFLScience.
A szakemberek szerint a barlang a helyi ősemberek egyik legfontosabb törzshelye volt, ám egészen a 19. századig – főleg a jeges üledékek miatt – rejtve volt a kíváncsi szemek elől.
A barlang falain egyébként számos különböző ujjlenyomat látható, némelyik kör alakú, mások hullámos formájúak.
This is the oldest known example of Neanderthal cave engravings. They were discovered in La Roche-Cotard's cave in France, where they lied sealed for at least 57,000 year, made long before Homo sapiens arrived in this part of Europe
— Massimo (@Rainmaker1973) June 22, 2023
[read more: https://t.co/VV7ls57BzN] pic.twitter.com/v5Z4Kb5cni
A franciaországi Tours-i Egyetem tudósai egy speciális technika segítségével kimutatták, hogy ezek a lenyomatok valószínűleg 57 ezer évesek. Egyértelmű, hogy nem a Homo sapiensek készítették, hiszen ők ekkor még nem is léteztek.
A barlangban számos kőeszköz is található, ez pedig arra enged következtetni, hogy rendszeresen látogatta az egykori közösség. A szakemberek egyéb hasonló alkotásokra hivatkozva biztosak abban, hogy a szóban forgó vésetek komoly jelentéssel bírnak, nemcsak céltalan firkák.
Fontos megjegyezni, hogy nem ezek a legősibb műalkotások, hiszen a dél-spanyolországi Cueva de Ardalesben olyan festett barlangi cseppkövek gyűjteménye található, amelyekről úgy vélik, hogy akár 65 000 évvel ezelőtt készülhettek.