
Soha ne hagyd ezt a dolgot az autóban nyáron
A műanyag vizes palackokat a nyári melegben az autóban hagyni rossz ötlet, és nem csak azért, mert a meleg hatására a műanyagból vegyi anyagok oldódhatnak ki a vízbe. A műanyag palack akár fel is gyújthatja az autóülést, ha a napfény éppen a megfelelő szögben éri.
Egy nap Dioni Amuchastegui, az Idaho Power Company akkumulátor-technikusa az ebédszünetét teherautójában töltötte, amikor a szeme sarkából füstöt látott. Amikor odanézett, észrevette, hogy a napfény egy műanyag vizes palackon törik át, és a fókuszált sugár épp elkezdte meggyújtani az ülést. Amuchastegui egy Facebook-videót is készített az esetről még 2017-ben, hogy másokat is figyelmeztessen a veszélyre.
Amikor újra tesztelte, a palack közelében mért hőmérséklet elérte a 100°C-ot, amit aztán az oklahomai Midwest City Tűzoltóság saját vizsgálata is megerősített, hogy ez nem túlzás, a veszély nagyon is valós.
„A vinil (ami sok autóülés burkolatának anyaga) általában 235°C-on kezd égni. Ha a napfény pont a megfelelő szögben éri a palackot, a víz lencseként működhet, és annyira fókuszálja a hőt, hogy percek alatt meggyújthatja az ülést”
— magyarázta David Richardson tűzoltó a CBS Newsnak.
Fotó: CGN089/Shutterstock
Sokan már régóta tartanak attól, hogy a meleg vagy a fagyasztás hatására a műanyagból káros anyagok oldódnak ki a vízbe, például rákkeltő vegyületek. A Snopes tényellenőrző oldal szerint ugyan sok ilyen állítás városi legenda, de abban lehet némi igazság, hogy a hő hatására bizonyos káros ftalátok (környezeti szennyezők) kerülhetnek a vízbe. Ezt a kérdést azonban a szakértők még „nem meghatározott” besorolással kezelik.
Olvasd el ezt is! Ezért ne töltsd soha a telefonodat az autóban
Mindettől függetlenül már az a tény, hogy tűz keletkezhet, elég indok arra, hogy takarítsuk ki az autónkat, és távolítsuk el azokat a palackokat, amelyeket hanyagul bedobáltunk a hátsó ülésre.
Borítókép: Unsplash