Ebben az országban sikeresen működik a négynapos munkahét
A rövidebb munkahetet eddig minden országban szinte minden vállalat, amely kipróbálta, sikeresnek ítélte meg, és mindenhol magasabb termelékenységről, nagyobb munkahelyi elégedettségről és kevesebb stresszről számoltak be.
Egy új tanulmány eredményei szerint Izland is bizonyítja, hogy a munkavállalóknak plusz egy szabadnapot kell adniuk. A 2015-ös és 2019-es sikeres kísérleti programok után az északi ország hivatalosan is bevezette a rövidebb munkahetet, 40-ről 36 órára csökkentve a normál munkaidőt.
2020 és 2022 között a munkavállalók 51 százaléka fogadta el a fizetésveszteség nélküli csökkentett munkaidőre vonatkozó ajánlatot, melynek eredménye: virágzó gazdaság, alacsony munkanélküliségi ráta és boldog munkavállalók, írja a TimeOut.
Fotó: Shutterstock
Az Autonomy Institute és az Alda által kiadott tanulmány szerint a rövidebb munkahetet vállaló munkavállalók 62 százaléka elégedettebbnek érezte magát a munkaidejével, míg 97 százalékuk úgy érezte, hogy jobb a munka és a magánélet egyensúlya. 42 százalékuk úgy vélte, hogy a rövidebb munkaidő csökkentette a stresszt a magánéletükben is.
Nem csak a munkavállalók aratják le a gyümölcsöt. 2023-ban Izland gazdasága 5 százalékkal nőtt ez a második legmagasabb növekedési ütem Európában), miközben a munkanélküliségi ráta alig haladta meg a 3 százalékot – ez az egyik legalacsonyabb Európában.
Mindent egybevetve, a négynapos hét nagy sikert aratott Izlandon. De vajon más európai országok is követni fogják a példát?
Ez még kérdéses. Különböző országok már kipróbálták, köztük az Egyesült Királyság, amely 2022-ben egy hatalmas kísérletet indított, amelynek eredményeképpen azóta szinte minden érintett vállalat véglegesen átvette a rövidebb munkahetet. Olyan országok, mint Írország, Spanyolország és Németország szintén részt vettek a kísérletekben, de Izlandon kívül jelenleg Belgium az egyetlen európai ország, amely hivatalosan is törvénybe iktatta a négynapos hetet.
Nyitókép: Shutterstock